Hjemme hos Roy Evans:Et liv etter Liverpool

Liverpool.no/The Kopite gjorde nylig et langt intervju med Liverpools forrige manager Roy Evans. I en åpenhjertig samtale forteller han om sin tilværelse etter 35 år på Anfield.

Her er et lite utdrag fra intervjuet:

 

Liverpool bygger for nåtiden, men det er vel også viktig å ha en plattform som gjør at man kan holde seg på toppen den dagen man kommer dit?

- Det er et poeng, men jeg tror vel egentlig plattformen alltid har vært der og fortsatt er der.  Liverpool er en stor klubb, og så lenge man holder seg blant de 4-6 beste tror jeg ikke man vil falle for langt ned.  Man har de verktøy som skal til for å kunne være med å kjempe i toppen.  Dette er også noe som ledelsen i klubben har bygget opp gjennom de siste 40 årene.  Peter Robinson, John Smith, David Moores og Rick Parry har alle bidratt til klubben står støtt, også utenfor banen.

 

Er det blitt en stadig mer polarisering i engelsk fotball?

- Det er nok en 4-5 klubber som danner en form for elitegruppe, og jeg mener at Liverpool både tilhører og bør tilhøre der.  Det som er viktig nå er at man hindrer Manchester United, Arsenal og Chelsea å ikke bli en trio av eliteklubber med ressurser både økonomisk og sportslig som de andre ikke kan konkurrere mot.  Vi er glade for historien til Liverpool FC, men historien kan også være en hemsko.  Nå er det så lenge siden vi har vunnet ligaen at neste gang man tar imot trofeet vil det være starten på en ny æra, og det er alltid vanskeligst å vinne den første gangen.  Hvis du først vinner det én gang vil spillerne få smaken på det og det kan bli slik som med United, som siden har vunnet en rekke ganger.  Hvis du vinner betyr det også at du har de beste spillerne, og du behøver bare å gjøre justeringer etter det.  Det er også slik at de beste spillerne ønsker å gå til den beste klubben.

 

 

VANSKELIG FOR LOKALT TALENT

Bekymrer det deg at det kan komme flere russiske billionærer som vil snu opp ned på engelsk fotball?

- Det er kanskje en form for skjebnens ironi at man nå nettopp var kommet til en periode hvor ikke bare transfermarkedet hadde roet seg atskillig, men flere klubber fikk svi fordi at de hadde brukt mer penger enn de hadde.  Leeds er et typisk eksempel.  Man forventer at det skal bli mer edruelige overgangsummer og et mer fornuftig marked, og så kommer herr Abramovich!  Han har brukt hundrevis av millioner, og skapt mer liv i Premier League både i forhold til ligaer andre steder og fordi han har brakt mye talent inn i dette landet som fansen vil få anledning til å se.  Generelt sett må det imidlertid være et aldri så lite mareritt for flere fotballformenn når noe slikt skjer.  Det er ikke lett å konkurrere mot noen som har så mye penger.

 

I en klubb hvor det er store forventninger er det også hardere for unge spillere å få en sjanse?

- En kan se på Crewe, hvor Dario Gradi stadig greier å dyrke fram unge spillere.  Det kan han gjøre i stor grad fordi han kan gi spillerne tid til å utvikle seg på laget.  I England er det i veldig liten grad at toppklubbene selv produserer sine spillere.  Manchester United får fram en og annen, Arsenal gjør det i veldig liten grad, og for øyeblikket er det heller ikke tilfellet i Liverpool.  De to franske unggutta har riktignok bemerket seg, men en vil håpe at det også kan komme noen fra klubbens eget akademi snart.  I Chelsea er det vanskelig å se at noen egne produkter vil få en sjanse, selv om en har kjøpt noen unge engelskmenn for mye penger.

 

Når sant skal sies produserte ikke Liverpool heller ikke mange egne spillere under de første årene med suksess?

- Nei, men så hadde man den gang heller ikke noe akademi.  Vi hadde såkalte ”A” og ”B-lag”, hvor de som ikke var førstelaget eller reservelaget spilte.  Når det er sagt kom det også noe lokalt talent fram.  Vi hadde Ronnie Moran, Ian Callaghan og Roger Hunt for eksempel.  Hunt kom ikke gjennom systemet, men på en måte inn via bakdøra.  Det var Tommy Smith og Chris Lawler, i tillegg hadde vi flere spillere som var hentet inn fra mindre klubber i nærheten.  Jeg tror en kan si at Liverpool har hatt sin del av lokale spillere opp gjennom årene.  I dag har du klubber som har 20-25 spillere, og hvor alle er landslagsspillere.  Hvordan skal de lokale ungguttene få sin sjanse?  Det vil ikke være lett, og det er vanskelig for flere av de etablerte landslagsspillerne å få en sjanse.  En kan lure på hvor mange landslagsspillere som hver uke i Premier League ikke får spille.  Det må være godt over hundre, og en må kunne si at det er galskap. 

 

Resten av intervjuet er i The Kopite nr.4, som er ute hos våre medlemmer ca 20.desember.  Her svarer Roy Evans bl.a. på:

 

+ Vil han være interessert i en ny jobb som manager?

+ Hva synes han om det norske landslaget?

+ Hvordan ser han på kritikken mot Houllier?

+ Er han glad for at Houllier nå har forandret spillestil?

+ Hva med ”nye” Anfield?

+ Synes han kritikken mot seg selv er urettferdig?

+ Hvordan er hans forhold til Liverpool FC i dag?

+ Var samarbeidet til Houllier dømt til å mislykkes?

 

Hvis du ikke er medlem av LFCSCSB, og gjerne vil melde deg inn og få The Kopite nr.4 i postkasse, kan du benytte denne linken.