Mesterne fra 1977 – hvor er de nå?

Mange av de som skrev historie i Roma for 41 år siden bor fortsatt på Merseyside, men det har også vært de som har fartet rundt.

18. mai 2018 kl 16.12 Torbjørn Flatin

Finalen på Olympiastadion ble spilt 25. mai 1977, og det går fortsatt gjetord om hvordan scouserne møtte opp i sine titusener for å overvære den første finalen i Serievinnercupen som Liverpool deltok i.

Vi har sett på de 11 som startet og sluttet kampen som Liverpool vant 3-1 mot tyske Borussia Mönchengladbach, samt de fem som satt på benken, og hva de har gjort etter at de ble helter i helrødt.

1. RAY CLEMENCE – 28 år(da finalen ble spilt)
Clemence var på toppen av sin karriere da Liverpool erobret den europeiske tronen i Roma, og bidro i finalen med bl.a. en svært viktig redning fra Uli Stielike på stillingen 1-1 Han valgte overraskende å gå til Tottenham i 1981, rett etter at han vunnet Serievinnercupen for tredje gang med Liverpool. Hos Spurs vant han FA-Cupen og UEFA-Cupen før han la opp i 1988 og startet å arbeide i trenerstaben på White Hart Lane. Han arbeidet seg oppover hos Tottenham og assisterte en liten periode manageren og sin tidligere lagkamerat og venn Doug Livermore, før han hadde en kort periode som manager hos Barnet. Fra 1996 var han keepertrener for England i totalt over ti år og fire managere samtidig som han også arbeidet med aldersbestemte landslag. Ray Clemence trakk seg tilbake i 2013, etter bl.a. å ha fått påvist prostatakreft i 2004, og bor i London. Sønnen Stephen er en tidligere profesjonell spiller som nå er i trenerstaben i Aston Villa.
Liverpool – 1968-81 – 656 kamper/ 0 mål – 33/0 i Serievinnercupen – Tottenham (1981-88)
(alle tall som spiller)

2. PHIL NEAL – 26 år
Neal scoret straffesparket som ga 3-1 på Olympiastadion. Høyrebacken fortsatte i Liverpool helt til 1986 og er den eneste som har vunnet den gjeveste Europacupen fire ganger på Anfield. Den allsidige forsvarsspilleren var det første kjøpet til Bob Paisley i 1974 var spillende manager og manager hos Bolton etter avskjeden med de røde. Han hadde også noen måneder som assistent for Graham Taylor på det engelske landslaget før han var innom klubber som Coventry, Cardiff og Manchester City uten å oppnå særlig suksess som manager. Han har fortsatt å bo i Formby, like utenfor Liverpool, og har de siste årene vært mye brukt som «after dinner speaker» og som representerer Liverpool FC på kampdager og ved andre tilstelninger.
Liverpool – 1974-86 – 633+2 kamper/ 59 mål – 57/10 i Serievinnercupen – Bolton (1985-89)

3. JOEY JONES – 22 år
Den energiske venstrebacken fra Wrexham og Wales var den yngste spilleren til Liverpool i finalen. Han mistet imidlertid snart plassen til Alan Kennedy og ble bare tre år i klubben han holdt med fra han var guttunge. Han reiste tilbake til sitt kjære Wrexham, før han hadde perioder i Chelsea og Huddersfield, før han igjen endte opp i Wrexham hvor han siden har arbeidet i trenerstaben. Han bor også nord i Wales, men med bare tre kvarters kjøring til Merseyside er han å finne på et og annet arrangement i Liverpool.
Liverpool – 1975-78 – 97 kamper/ 3 mål – 11/0 i Serievinnercupen – Wrexham (1978-83), Chelsea (1982-85), Huddersfield (1985-87) & Wrexham (1987-92)

4. TOMMY SMITH – 32 år
Phil Thompson var blitt skadet og veteranen Tommy Smith var kommet innpå laget de siste par månedene av sesongen. Det ble en eventyrhistorie, ikke minst da han steg til værs og headet inn corneren fra Steve Heighway som sørget for 2-1 ledelse mot Borussia Mönchengladbach. Hans eneste mål i Serievinnercupen. Tommy ble i klubben en sesong til, før han reiste for å spille en sesong under sin tidligere lagkamerat John Toshack i Swansea. Han ble i etterkant tilknyttet trenerstaben til Liverpool på Melwood, men aldri redd for å si sin mening og skape en og annen konflikt, konsentrerte han seg snart om sine forretningsforetak i byen han har bodd hele livet. De siste årene har vært preget av sykdom, for den nå 73 år gamle scouseren.
Liverpool – 1962-78 – 632 kamper/ 48 mål – 26/1 i Serievinnercupen – Swansea (1978-79)

5. RAY KENNEDY – 25 år
Kennedy var det siste kjøpet til Bill Shankly, som en ung og tung spiss som hadde vunnet The Double hos Arsenal. I Liverpool fungerte han imidlertid ikke sammen med Kevin Keegan slik John Toshack gjorde, og manager Bob Paisley omskolerte ham til å spille på venstresiden av midtbanen. En liten genistrek, da roen som Kennedy hadde med ballen, hans blikk og presise fremspill, samt evnen til å komme sent og til rett tidspunkt inn i straffefeltet, ikke minst passet ute i Europa. Et slikt tilfelle var det han scoret det meget viktige 2-1 målet, hjemme mot St. Etienne i kvartfinalen. Litt overraskende var Kennedy en av de som tok turen fra Anfield og til John Toshack i Swansea, da han i 1981 bare var 30 år gammel. Det skulle imidlertid senere bli påvist at han allerede da hadde fått symptomer av Parkinsons sykdom. Etter perioden i Swansea prøvde han seg en kort stund i Hartlepool, før han ble værende i sitt opprinnelige nordøst hvor han siden har pleiet sin sykdom.
Liverpool – 1974-82 – 381+3 kamper/ 72 mål – 32/6 i Serievinnercupen – Swansea (1981-84), Hartlepool (1983-84)

6. EMLYN HUGHES – 29 år
Kapteinen på skuta, som hadde både være en energisk back og midtbanespiller under Bill Shankly, før han endte opp som en spillende midtstopper. Hans entusiasme var ubestridelig og alle som fikk ta del av øyeblikket vil huske hans enorme glis da han kunne løfte den enorme pokalen på vegne av Liverpool FC etter finaleslutt. Etter to finaletriumfer i Serievinnercupen med Liverpool ledet han Wolverhampton til seier i ligacupen i sin første sesong i 1979-80. Han prøvde seg siden som spillende manager og manager i mindre klubber, uten særlig suksess. Han ble imidlertid kjendis som kaptein for sitt lag i spørreprogrammet «A Question of Sport» på BBC, hvor kjente idrettsmann og kvinner satte hverandre stevne. Boende stort sett i Yorkshire brukte han de siste årene mest sitt navn som tidligere kaptein for Liverpool og England til å underholde på tilstelninger, inntil han i 2004 døde bare 57 år gammel av en hjernesvulst i sin daværende hjemby Sheffield.
Liverpool – 1966-79 – 657 kamper/ 48 mål – 22/1 i Serievinnercupen – Wolves (1979-81), Rotherham (1981-83), Hull (1982-83) & Swansea (1983-84)

7. KEVIN KEEGAN – 26 år
Liverpools superstjerne, som ikke ukontroversielt hadde gitt beskjed et år tidligere om at dette ble hans siste sesong på Anfield. Så viktig var Keegan for Liverpool at Borussia Mönchengladbach valgte å sette sin kaptein og landslagsspiller Bertie Vogts til å følge ham, og Kevin tok den lille terrieren med på løpeturer over hele banen. Det kulminerte med at en dødssliten Vogts felte Liverpools nr. 7 på vei inn i feltet etter drøyt 80 minutter og sørget for straffesparket som punkterte kampen. En farende fant ikke redd for nye utfordringer hadde Kevin Keegan spennende perioder som spiller i Hamburger SV, hvor han også ble kåret til Årets Spiller i Europa, og Southampton og Newcastle. Det samme var hans reise som manager med Newcastle, Fulham, England og Manchester City. I de siste årene har han arbeidet en del i media. Han har bodd både på sørkysten og nord i England, men valgte aldri å flytte tilbake til Liverpool hvor Bill Shankly hadde vært hans store inspirasjon.
Liverpool – 1971-77 – 321 kamper/ 100 mål – 12/4 i Serievinnercupen – Hamburger SV (1977-80), Southampton (1980-82) & Newcastle (1982-84)

8. JIMMY CASE – 23 år
En av de yngste på laget, var Jimmy Case en lokal spiller som var blitt hentet fra amatørfotball. En tøffing med et knallhardt skudd, og som ikke minst fikk vist det i Europa hvor han scoret sju mål i Serievinnercupen. Noen disiplinære problemer kan ha medført til at Paisley solgte ham overraskende tidlig i 1981 til Brighton, hvor han bl.a. spilte finale i FA-Cupen. Slik han hadde gjort for Liverpool fire dager før finalen mot Borussia Mönchengladbach, da han utlignet på Wembley mot Manchester United i en kamp som til slutt ble tapt 2-1. Case spilte profesjonell fotball til han var over 40 år, da han var tilbake i Brighton. Han har siden holdt til på sydkysten, hvor hans døtre og deres familier bor, og arbeidet en del i media.
Liverpool – 1974-81 – 237+24 kamper/ 45 mål – 19+3/7 i Serievinnercupen – Brighton (1981-85), Southampton (1984-91), Bournemouth (1991-92), Halifax (1992-93), Wrexham (1992-93), Darlington (1993-94) & Brighton (1993-96)

Scousere på midtbanen -
Scousere på midtbanen -  Jimmy Case og Terry McDermott kan juble i Roma.

9. STEVE HEIGHWAY – 29 år
Lynvingen med det høye steget hadde beveget seg mer innover i banen fra sin plass på venstrevingen. Universitetsutdannet ble han etter hvert også en meget smart fotballspiller, som tredde ballen igjennom for McDermott og 1-0. Han flyttet snart til USA, både for å trappe ned og avslutte sin karriere som spiller, men også for å utdanne seg som trener. Kenny Dalglish hentet ham til Melwood i 1989 og gjorde ham til sjef for klubbens junioravdeling. Da Heighway ga seg i 2007 hadde han bl.a. hjulpet til å få frem spillere som McMamanan, Fowler, Owen, Gerrard og Carragher, i tillegg til å være instrumental i utformingen av klubbens moderne akademi i Kirkby. Etter å ha hatt uoverensstemmelser både med Gerard Houllier og Rafael Benitez reiste Heighway igjen tilbake til statene, før han for noen få år siden kom tilbake til Merseyside og nå igjen har en liten rolle på akademiet til LFC.
Liverpool – 1970-81 – 443+26 kamper/ 76 mål – 22+4/4 i Serievinnercupen – Minnesota Kicks (1981) & Philadelphia Fever (1982)

10. IAN CALLAGHAN – 35 år
Om Tommy Smith var en eventyrhistorie, var dette det i kanskje enda større grad. Populære Cally fra Liverpool hadde spilt for Liverpool i 2.divisjon, han hadde blitt vraket til finalen i FA-Cupen helgen før, men nå tok Bob Paisley ham tilbake fra start i Roma. Mannen som spilte flere ganger for Liverpool enn noen annen kunne ses beende på en liten bønn da Phil Neal tok fart for å sette inn det avgjørende straffesparket. Superveteranen rakk å vinne Europacupen for sitt kjære Liverpool. Siden var han innom en del mindre klubber, og skrev bl.a. kontrakt med Sandefjord som ble avvist p.g.a. manglende arbeidstillatelse. Etter at han sluttet å spille fikk han noen tilbud om å bli trener/manager, men han sa nei hver gang da han ikke ønsket å flytte fra Merseyside. I Liverpool var han bl.a. involvert som rådgiver for tippeselskap, i tillegg til andre prosjekt som inkluderte drift av hotel og pub bl.a. sammen med tidligere lagkamerat Geoff Strong. Nå brukes han fortsatt av LFC i forbindelse med kamper og til å underholde fansen.
Liverpool – 1959-78 – 842+7 kamper/ 68 mål – 30/3 i Serievinnercupen – Ford Lauderdale (lån 1978), Swansea (1978-80), Canberra (lån 1979), Cork (1981) & Crewe (1981-82)

11. TERRY MCDERMOTT– 25 år
McDermott var ganske nylig blitt etablert på laget etter sin overgang fra Newcastle. Da han stakk fram på et løp fra midtbanen og gjorde 1-0 i Roma var det i grunn en forsmak på hva som skulle skje i de kommende sesongene. Den humørfylte scouseren vendte tilbake til Newcastle da han mistet plassen på laget i Liverpool, og rykket sammen med bl.a. Kevin Keegan opp i toppdivisjonen med «skjærene». Siden ble han assistent både til Keegan, Kenny Dalglish og Graeme Souness da han fortsatte å arbeide og bo i nordøst, selv om han totalt kan vise til trenerjobber både i Newcastle, Huddersfield, Birmingham og Blackpool på sin CV.
Liverpool – 1974-83 – 310+12 kamper/ 75 mål – 30+1/12 i Serievinnercupen – Newcastle (1982-84), Cork (1984-85) & Apoel Nicosia (1985-87)

12. DAVID FAIRCLOUGH – 20 år
Den klassiske nr. 12, «super-reserven» David Fairclough som aldri vil glemmes for seiersmålet han satte inn mot St. Etienne i kvartfinalen foran et kokende The Kop. For øvrig brukte Bob Paisley ham stort sett bare hvis det var skader, eller som innbytter når laget lå under. Dermed ble han også sittende på benken i Roma. Den hurtige rødtoppen hadde etter Liverpool en nokså omflakkende karriere, inkluderende opphold i Canada, Sveits og Belgia. I etterkant har han bl.a. arbeidet noe som rådgiver for andre spillere og sidekommentator og ekspert hos Liverpools egen fjernsynskanal LFC TV, boende på Merseyside.
Liverpool – 1975-83 – 88+62 kamper/ 52 mål – 5+6/3 i Serievinnercupen – Toronto Blizzard (lån 1982), Luzern (1983-85), Manchester City (1985), Norwich (1984-85), Oldham (1985-86), Rochdale (1986), Beveren (1986-89), Tranmere (1989-90) & Wigan (1990-91)

13. PETER MCDONELL – 23 år
Keeper-reserven som aldri spilte en førstelagskamp for Liverpool. Ikke ulikt mange andre reserver i Liverpool FC prøvde han seg i utlandet, med opptredener i Dallas og Hong Kong. Han skal nå være boende i Lake District nord for Liverpool, og bl.a. vært dommer i den lokale fotballen.
Liverpool – 1974-78 – 0 kamper/ 0 mål – 0/0 i Serievinnercupen – Dallas Tornado (lån 1978), Oldham (1978-82), Hong Kong Rangers, Barrow (1984-85), Morecambe (1985-88) & Barrow (1988-93)

14. DAVID JOHNSON – 25 år
Scouseren med en fortid i Everton hadde kommet sommeren før i en nokså stor overgang fra Ipswich, men på en tid da selv landslagsspillere risikerte en innkjøringsperiode hos Liverpool var han ikke noe fast startmann i sin første sesong på Anfield. Da han noen år senere mistet plassen til Ian Rush gjorde han det noe uvanlige igjen å ta turen over parken å spille for de blå. Han ble boende på Merseyside og arbeidet bl.a. en periode i forsikringsbransjen, i tillegg til å bruke sitt navn på tilstelninger og i klubbens regi.
Liverpool – 1976-82 – 174 + 33 kamper/ 78 mål – 14+6/8 i Serievinnercupen – Everton (1982-84), Barnsley (lån 1983-84), Manchester City (1983-84), Preston (1984-85) & Barrow (1985-86)

15. ALAN WADDLE – 22 år
Lang og litt slentrende spiss som ble «berømt» for å ha scoret seiersmålet i et Merseyside-derby, den eneste scoringen han fikk for LFC. I finalen kom han inn som reserve og alternativ med sin luftstyrke, for en skadet John Toshack. Han var innom en rekke klubber i etterkant av Liverpool, men fungerte best da han var en del av en nokså stor kontingent fra Anfield som sa ja takk for innbydelsen fra nettopp Toshack i Swansea. Han studerte også data i Swansea og arbeidet senere med IT på Merseyside. Han bor nå i Armidale i Australia.
Liverpool – 1973-77 – 16 + 6 kamper/ 1 mål – 0+1/0 i Serievinnercupen – Leicester (1977-78), Swansea (1978-81), Newport (1980-82), Mansfield (1982-83), Hartlepool (1983-85), Peterborough (1983-85) & Swansea (1984-86)

16. ALEC LINDSAY – 29 år
Karrieren til Lindsay var allerede solid på hell til tross for at han ennå ikke var blitt 30 år til finalen i Roma. Mannen med den pålitelige venstrefoten var snart ute av fotballen etter det manager Bob Paisley omtalte som «personlige problemer». Han arbeidet noen år etter sin karriere som pubeier. Lindsay bor nå i Dumfries, sør i Skottland, men er av og til å se når tidligere Liverpool-spillere samles på Merseyside.
Liverpool – 1969-77 – 244+2 kamper/ 18 mål – 3/0 i Serievinnercupen – Stoke (1977-78), Oakland Stompers (1978) & Toronto Blizzard (1979)

Alle facts: Jonny Stokkeland, Liverpool FC Official Archives

Har du innspill til journalisten?
[email protected]