For første gang i klubbens historie skal Liverpool spille en kamp av betydning i juni

Landslagsfotball er grunnen til at Champions League-finalen spilles så sent.

23. mai 2019 kl 09.08 Arild Skjæveland

I Liverpools 127 år lange historie, har de aldri tidligere spilt en gjeldende kamp av betydning i juni måned. Det skriver Liverpool Echo.

Champions League-finalen mellom Liverpool og Tottenham spilles 1. juni. Det er en dato det har skjedd litt av hvert i klubbens historie - men ingen liga- eller cupkamper.

Ifølge YNWA.tv sin serie «På denne dag» har dette tidligere skjedd på den datoen:

2012 - Brendan Rodgers blir ansatt som ny Liverpool-manager.

2008 - Paul McCartney holder konsert på Anfield.

2004 - Rafael Benítez sier opp jobben i Valencia og ble Liverpool-manager 15 dager senere.

2002 - Liverpool kjøper El-Hadji Diouf fra Lens for 10 millioner pund.

1989 - Glenn Hysén blir kjøpt fra Fiorentina for 600.000 pund.

Klubben har ellers spilt fire treningskamper på denne datoen. I 1922 i Pisa, 1936 i Bucuresti, 1948 i St. Louis, og 1971 i Sverige.

Ifølge lfchistory.net forlot Istvan Kozma (1993), Ronnie Whelan og Torben Piechnik (1994), Stephen Pears (1996), Michael Stensgaard (1997), Gareth Roberts (1999), Sami Hyypiä (1999), Stephen Darby, David Amoo og Fabio Aurelio (2012) klubben på den datoen.

Landslagsfotball er grunnen

Grunnen til at Champions League-finalen i Madrid er satt opp så sent, er landslagsfotball. Det melder Liverpool Echo.

– Etter at endringer ble gjort for landslagskalenderen foran 2014/15-sesongen, med landslagsmøter over to oppgjør og færre datoer for privatlandskamper, ble UEFA enig med sine medlemmer om at datoen for Champions League-finalen burde være den siste tilgjengelige datoen før landskampene i juni, sier en talsmann for UEFA ifølge Echo.

– I år uten VM eller EM, vil denne datoen komme sent i mai eller i starten av juni.

England skal møte Nederland i semifinalen av Nations League 6. juni, før det blir finale eller bronsefinale mot Portugal eller Sveits 9. juni. Etter FIFA sitt reglement må spillerne slippes av klubbene sine minst fire dager før en landskamp.

For Liverpools del skal Trent Alexander-Arnold, Joe Gomez, Jordan Henderson, Virgil van Dijk og Gini Wijnaldum alle spille Nations League.

Champions League-finalene har blitt spilt senere enn dette i nyere tid. Finalen i 2015 ble spilt 6. juni, mens finalen i 2017 ble spilt 3. juni. Fjorårets finale mellom Liverpool og Real Madrid ble spilt 26. mai. Neste års finale, i Istanbul, spilles 30. mai.

Finalen mellom Liverpool og Tottenham spilles lørdag 1. juni kl. 21.00, og sendes på Viasat 4/Viaplay, og TV 2/TV 2 Sumo.

Har du innspill til journalisten?
[email protected]