Mané kan havne på eksklusive scoringslister

Og Klopps finaletall blir kun slått av selveste Bob Paisley.

1. jun 2019 kl 14.39 Marius Rabben

For andre år på rad er Liverpool i Champions League-finalen. Kveldens storoppgjør i Madrid gir spesielt Sadio Mané muligheten til å bli historisk.

For dersom Premier League-toppscoreren gjør som i fjorårets finale og scorer, blir han den første Liverpool-spilleren noen gang med nettkjenning i to strake Champions League-finaler.

Med scoring i kveld vil han også bli den andre i klubbens historie som har klart det i flere europacupfinaler, opplyser statistikkguru Ged Rea, etter Phil Neal som scoret i finalene i 1977 og 1984.

Store navn

I tillegg kan han skyte seg inn på enda en gjev liste: Spillere med mål i flere Champions League-finaler.

Det er bare disse som har klart det siden turneringa ble endret i 1992: Gareth Bale (2014, 2018), Sergio Ramos (2014, 2016), Mario Mandžukić (2013, 2017), Cristiano Ronaldo (2008, 2014, 2017), Lionel Messi (2009, 2011), Samuel Eto’o (2006, 2009), Raúl (2000, 2002).

Kapteinen i fokus

En annen Liverpool-spiller som havner i historiebøkene, er kaptein Jordan Henderson. 28-åringen, dersom han spiller, blir nemlig den fjerde spilleren i historien til å lede et engelsk lag i to europacupfinaler etter Emlyn Hughes, Steven Gerrard og Nottingham Forest-profilen John McGovern.

Klopp allerede på nummer tre

Og på sidelinja er kveldens oppgjør også en markant kveld for Jürgen Klopp. Dette er allerede den tredje europacupfinalen han har som Liverpool-manager, og det er faktisk bare klubbens mestvinnende i Bob Paisley som har flere – med sine fire store finaler.

Forhåpentligvis er alle gode ting tre for tyskeren når det kommer til Champions League-finaler: I 2013 ble det tap som Dortmund-manager mot Bayern München, og forrige sesong vant Real Madrid som kjent 3–1 i Kiev.

Gode tall mot Spurs

Tallene hans mot Tottenham er også optimistisk: På ni kamper mot Spurs har Klopp bare ett tap. Fire ganger har han vunnet og like mange har endt uavgjort.

Møtet med Tottenham er Liverpools niende store europacupfinale – og de jakter altså på sin sjette tittel. Dette er tredje gang at klubben har nådd finalen i påfølgende sesonger, men det er en god stund siden sist: i 1976/77 og 1977/78; i 1983/84 og 1984/85.

Første CL-finale for Spurs

Tottenham, derimot, spiller i kveld sin aller første finale i Europas gjeveste turnering.

De er den 40. klubben som har nådd finalen, ifølge UEFA, og den første finalenykommeren siden Chelsea for elleve år siden. Nå satser de på å bli den 23. klubben til å vinne turneringa.

Ligakollegene har møtt hverandre til finale én gang tidligere. Det var tilbake i 1982 da Liverpool vant ligacupen med 3–1 på Wembley etter ekstraomganger.

Denne sesongen vant Liverpool begge seriekampene med 2–1.

Motstanderens manager, Mauricio Pochettino, sitt første tap i London-klubben kom mot nettopp Liverpool i august 2014, da de røde vant 3–0 i hovedstaden.

Avspark i Madrid er kl. 21 på Viasat 4 og TV 2.

Har du innspill til journalisten?
[email protected]