Dirk Kuyt har fått ny jobb

Den tidligere Liverpool-spilleren får sjansen igjen.

Mari Lunde Innspill
Man. 30.06. 12:4012:44

Dirk Kuyts neste utfordring blir på nivå to i Nederland hvor han har fått jobben som hovedtrener for FC Dordrecht. Han ble linket til den ledige jobben i Arne Slots trenerteam etter at John Heitinga dro til Ajax, men satser i stedet på sin egen managerkarriere. 

Skal lede sauehodene

Forrige uke ble det klart at Kuyt var ferdig i Beerschot. Der hadde han vært siden desember 2023, da han tok over ansvaret for klubben som lå på nivå to i Belgia på det tidspunktet. Under Kuyts ledelse ble det retur til belgisk toppdivisjon, men lykken var kortvarig. Beerschot rykket ned igjen, og den 20. juni ble det klart at Kuyt var ferdig i klubben. 

Arbeidsledigheten ble altså kortvarig. Nå er det tilbake i hjemlandet han får sjansen igjen. Klubben, med kallenavnet «Schapenkoppen» – sauehodene – holder til i byen ved samme navn, Dordrecht, vest i Nederland. 

– Jeg har sett at FC Dordrecht har blitt en stabil klubb de seneste årene, og et lag som er glad i god og offensiv fotball, men som også utvikler mange unge talenter. Jeg gleder meg til å komme i gang så fort som mulig, sa Kuyt til klubben.

Scoret hattrick 

Vi ble vant med å se Dirk Kuyt score viktige mål for Liverpool i de seks sesongene han tilbrakte på Merseyside. Lysluggen kom til Anfield i 2006, og takket for seg i juni 2012, etter 71 mål på 285 kamper. Da dro han til Fenerbache, før veien gikk videre tilbake til Feyenoord i april 2015. 

I mai 2017 kunngjorde han at han la opp som spiller, og han avsluttet karrieren på best tenkelig vis. Han scoret nemlig hattrick i hans aller siste kamp, og sikret samtidig Feyenoord Eredivisie-tittelen for første gang på 18 år.

Fotballskoene ble lagt på hylla, men han var ikke ferdig i sporten av den grunn. Kuyt fikk trenerjobb på Feyenoord-akademiet, før hans første managerjobb i ADO Den Haag i nederlandsk Eerste Divisie i 2022. Han signerte en ettårskontrakt men fikk sparken etter seks måneder på grunn av skuffende resultater. Ett år senere fikk han altså jobben i Beerschot.

GettyImages-2222806922_16x9.jpg

– Kanskje det blir full krise i november, desember eller januar

Pep Guardiola vet ikke hvordan VM for klubblag vil påvirke neste sesong.

Les mer
Isak (2)

– Det sto mellom Isak og Darwin for tre år siden

Les mer

Siste