Derfor får ikke Ekitike og Mac Allister spille 90 minutter ennå

Arne Slot har åpnet opp om byttene sine i de to første kampene av sesongen.

Stefan Fosse Innspill
Fre. 22.08. 21:5023:13

Denne siden er for medlemmer


Få tilgang til alt og reklamefrie sider!

• Tilgang alle plussaker
• Reklamefri Liverpool.no
• Digitalt medlemskort
• Medlemsrabatt KopShop.no
• Medlemsturer til Liverpool
• Medlemsbladet The Kopite digitalt

Bli medlem her!

Allerede medlem?

Logg på her!

Det er fortsatt tidlig i sesongen, men Arne Slots valg i løpet av de to første kampene har allerede blitt et lite tema før mandagens kamp mot Newcastle.

I Community Shield-finalen valgte nederlenderen å ta av Curtis Jones og Hugo Ekitike da stillingen var 2–1 – seks minutter senere utlignet Crystal Palace. På Anfield mot Bournemouth i den første serierunden skjedde noe lignende.

Da stillingen var 2–0, tok Liverpool-sjefen av begge backene, Milos Kerkez og Jeremie Frimpong, og fire minutter senere scoret Antoine Semenyo. Ti minutter etter det ble også Mac Allister og Ekitike byttet ut, før det igjen ble scoret mot Liverpool kort tid etter.

På torsdagens pressekonferanse forklarte Slot hvorfor byttene ble gjort på de ulike tidspunktene:

– De fleste endringene jeg har gjort i kampene skyldes kamptempo og spillere som ikke var tilgjengelige gjennom hele oppkjøringen. Hugo Ekitike, for eksempel, som jeg byttet ut to ganger, må gjøre overgangen fra Bundesliga til Premier League og gikk glipp av deler av oppkjøringen. Vi ønsker å holde ham i form for de kommende kampene, ukene og månedene, startet han, og fortsatte:

Artikkelen fortsetter under.

GettyImages-2230333374_16x9.jpg (1)

Arne Slot fikk spare noen av spillerne sine, samtidig som han sikret tre poeng mot Bournemouth.

– Det samme gjelder Alexis Mac Allister, som etter min mening ennå ikke var klar til å starte mot Palace, men som trengte spilletid. Det er grunnen til at jeg startet ham mot Bournemouth. Var han allerede på toppen av sitt nivå? Nei, men for å komme dit trenger han spilletid. Derfor måtte jeg ta ham ut. Vi har også snakket om Jeremie Frimpong, som kommer fra en annen liga.

Slot tok også et lite oppgjør med supportere og journalister, som kan fokusere mer på at seieren må sikres for enhver pris, enn på hva som er best for spillerne fysisk.

– Noen ganger må man ta dette i betraktning, selv om det kan være vanskelig for en fan eller ekspert som tenker: «Dere må vinne denne kampen.» Ja, vi må vinne denne kampen, men vi må også holde spillerne i form for resten av sesongen. Vi har spillere på benken som er like gode som de som starter, så da må du bruke troppen. Jeg ser det som tilfeldig at vi har sluppet inn mål etter bytter, men tiden vil vise om jeg har rett eller feil. På den annen side scoret vi også mål etter bytter – to, forresten, fra Federico Chiesa og Mo Salah.

Slot har et poeng

Liverpool-sjefen trenger ikke å lete lenge i arkivene for å vise at han og støtteapparatet har endret Liverpools skadefrekvens det siste året.

PremierInjuries, som følger skader i Premier League tett, har nylig publisert et sammendrag av 2024/25-sesongen – og det er hyggelig lesning for de røde. Totalt hadde Liverpool 22 ulike skader, fordelt over 764 dager og 88 kamper.

Til sammenligning hadde klubben 35 ulike skader totalt i 2023/24, Jürgen Klopps siste sesong på Anfield. Da var spillerne ute i 1 383 dager og 156 kamper – nesten det dobbelte av forrige sesong.

Arsenal, som manglet flere viktige spillere store deler av forrige sesong, hadde også nesten dobbelt så mange skader som Liverpool. Manchester City hadde færre, men fortsatt betydelig flere enn de røde.

Å bruke spillerne riktig, til riktig tid, for å unngå skader, har de siste årene vist seg å være alfa og omega i jakten på ligagull eller andre trofeer. På dette området har Slot og hans stab gjort en fenomenal jobb så langt.


Siste