Hugo Ekitike ser i skrivende stund ut til å være håpet og det klare førstevalget på topp for Arne Slot i 2025/26-sesongen, så lenge situasjonen med Alexander Isak ikke løser seg den neste uken.
I de to første tellende kampene har vi fått sett en 23-åring som er klar til å ta nivået i Premier League, med mål i Community Shield-finalen og to målpoeng i seriepremieren mot Bournemouth.
Det var imidlertidig ikke helt forventet om vi tar et titt på en statistikk fra 2024/25-sesongen, som blant annet Paul Joyce i The Times har skrevet om den siste uken. Den går ut på antall scoringer mot forventede mål (G-xG).
I Bundesliga leverte franskmannen 16 mål for Eintracht Frankfurt forrige sesong, som utvilsomt er ganske gode tall for et lag som endte tredjeplass, 22 poeng bak suverene Bayern München. Men det kunne, og kanskje burde, vært et høyere tall i forhold til antall sjanser han ble servert.
Han stod nemlig med tredje høyest xG i topp 5-ligaene i Europa, bare bak divisjonsrivalene Harry Kane og Serhou Guirassy. Tallet endte på totalt 21,6 xG, noe som gir en differanse på -6,6. Det er nesten dobbelt så svakt som nummer to på listen i tysk fotball.
Til sammenligning endte Darwin Nunez, som dessverre har blitt kjent for å bomme på store sjanser, med en negativ xG mot mål på 8,7 i løpet av sine tre sesonger på Anfield (i Premier League).
Artikkelen fortsetter under.

Derfor falt valget på Ekitike
Først og fremst nevner Joyce at Richard Hughes og overgangskomiteen betraktet xG-tall som en mangelfull måleenhet.
«Detaljene i analysene er selvsagt en godt bevart hemmelighet, men romskaping og ballføring er områder Liverpool legger stor vekt på. Pasningsutførelse og beslutningstaking er et annet, mens Will Spearman, klubbens forskningsdirektør, også har utviklet et konsept kalt 'pitch control', som er knyttet til en spillers hurtighet. Ekitike var blant de raskeste spillerne i Bundesliga, med en toppfart på 35,5 km/t.»
De røde gjorde en lignende vurdering for noen år siden, og endte da opp med disse spissene som de beste under 23 år: Erling Haaland (Dortmund), Alexander Isak (Real Sociedad) og Kylian Mbappé (Paris Saint-Germain).
«Ekitike skal ha scoret svært godt i denne helhetsvurderingen, på nivå med disse stjernene, og det gjorde det enklere å gå videre med overgangen.»
En annen statistikk som overbeviste Liverpool var at han lå helt oppe på syvendeplass i Bundesliga når det gjaldt sjanseskaping fra åpent spill – uavhengig av posisjon. Det minner om en viss Roberto Firmino, som i flere sesonger skapte enorme muligheter for Salah og Mané.
Avslutningsvis var det også viktig at 23-åringen viste god utholdenhet og holdt seg skadefri, selv med mange minutter i beina. I 2024/25-sesongen spilte han 3 644 minutter, mens Liverpool som lag spilte totalt 5 040 minutter.