Leoni sammenliknes med legendene

Giovanni Leoni dukket nesten opp ut av intet, men regnes nå som det største italienske stoppertalentet.

Jens Bessesen Innspill
Søn. 17.08. 14:01

Denne siden er for medlemmer


Få tilgang til alt og reklamefrie sider!

• Tilgang alle plussaker
• Reklamefri Liverpool.no
• Digitalt medlemskort
• Medlemsrabatt KopShop.no
• Medlemsturer til Liverpool
• Medlemsbladet The Kopite digitalt

Bli medlem her!

Allerede medlem?

Logg på her!

Alessandro Bastoni (26) i Inter. Riccardo Calafiori (23), som dro fra Bologna til Arsenal i fjor. Alessandro Buongiorno (26) dro fra Torino til Napoli. Diego Coppola (21) har reist fra Hellas Verona til Brighton, og Daniele Ghilardi (22) har gått til Roma fra samme klubb. 

Det er mange gode midtstoppere som kommer til å bli viktige for det italienske landslaget i årene fremover. Den som regnes for å være det største talentet av dem alle, er imidlertid Liverpools nykommer Giovanni Leoni (18), som fredag ble kjøpt fra Parma for 26 millioner pund. 

Skal vi tro en av de fremste ekspertene på italiensk fotball, James Horncastle, kan Liverpool ha fått fatt i en spiller av de sjeldne. 

– Liverpool-fansen bør glede seg, sier han i en ny episode av The Athletics podcast Walk On

Dukket opp ut av intet

Flere av de nevnte midtstopperne flyttet på seg i fjor sommer, mens noen fant seg en ny klubb i år. Mange av dem har vært snakket om lenge. Ifølge Horncastle er ikke Leoni en av dem. 

– Leoni dukket opp ut av intet, og det har gått veldig fort. For to år siden spilte han for Padova i Serie C. Så hadde han et år i Sampdoria i Serie B, før han ble solgt til Parma i Serie A for fire millioner. Der spilte han bare 14 kamper fra start, men likevel er det mye mer oppmerksomhet rundt Leoni enn spillere som Coppola og Ghilardi, sier Horncastle. 

I motsetning til de andre italienske talentene, har ikke Leoni vært involvert i landslaget ennå, verken på senior- eller U21-nivå. Men nå er han en outsider til å bli med i troppen dersom Italia skulle kvalifisere seg til VM neste år. 

18-åringen har en vanvittig fysikk for alderen, og med en høyde på 196 centimeter dominerer han i luftrommet. 

– Han kan forsvare seg i store rom og vil derfor passe i lag som står høyt i banen. Han er god én mot én og i duellspillet. Sportsdirektører og trenere som har jobbet med Leoni forteller at han har størst potensial av dem alle, sier Horncastle.

Kapteinsmateriale

Liverpools nye nummer 15 sammenliknes med stopperlegenden Andrea Barzagli, som blant annet var med på å vinne VM i 2006. 

– Det var Barzagli som lærte spillere som Giorgi Chiellini og Leonardo Bonucci å forsvare seg, sier Horncastle, som tror Leoni kan være en fremtidig kaptein på landslaget - og kanskje også for Liverpool. 

Derfor er det ikke så rart at de italienske toppklubbene lå langflate etter stortalentet. Men denne gangen var det Liverpool som vant kampen. 

– Italia produserer ikke lenger angrepsspillere som Baggio, Totti og Del Piero, men veldig gode midtstoppere. Liverpool har gått tidlig inn for Leoni, og det ser man nesten aldri. Vanligvis får Juventus, Inter og AC Milan slike spillere så tidlig at de aldri vil gå noe annet sted, sier journalisten. 

Han sammenlikner dette med da PSG sikret seg Marco Verratti som 19-åring. 

– Han tilbrakte mesteparten av karrieren som en viktig spiller for dem. Jeg tror Leoni kan bli det samme for Liverpool, bare i en annen posisjon.

Et kupp

I samme podcast sier James Pearce at Liverpool anser det som et kupp å ha sikret seg Leoni. 

– Det var stor interesse fra toppklubbene i Italia. Newcastle prøvde seg også uten hell, sier han om spilleren som har signert en seksårskontrakt med Liverpool. 

Andy Jones tror Leoni har alt som skal til for å lykkes. 

– Noen ting må utvikles, noe som er naturlig for en 18-åring. Nå får han trene hver dag med en av sine helter i Virgil van Dijk. 

Leoni var på plass på Anfield for å følge fredagens sesongåpning mot Bournemouth. Tanken er at 18-åringen skal gå rett inn og kjempe om spilletid i troppen til Arne Slot. 

Siste