Måtte bytte ut Ekitike fordi det er den eneste «spissen» han har tilgjengelig

Da Hugo Ekitike ble byttet ut, ble det tydelig hvor mye Liverpool trenger en angriper til.

Arild Skjæveland Innspill
Søn. 10.08. 20:1920:24

Denne siden er for medlemmer


Få tilgang til alt og reklamefrie sider!

• Tilgang alle plussaker
• Reklamefri Liverpool.no
• Digitalt medlemskort
• Medlemsrabatt KopShop.no
• Medlemsturer til Liverpool
• Medlemsbladet The Kopite digitalt

Bli medlem her!

Allerede medlem?

Logg på her!

Det var en strålende debut av franskmannen Hugo Ekitike, som scoret mål før fem minutter var spilt. Utover scoringen, gjorde han mye pent både som oppspillspunkt, med ballen og med å spille lagkameratene gode.

Etter 70 minutter byttet Arne Slot ham ut – og satte inn Wataru Endo. Da fikk Crystal Palace momentum i kampen.

På benken satt Federico Chiesa, en spiller som er på vei bort – Ben Doak, en spiller som trolig kommer til å selges – og Rio Ngumoha som er 17 år gammel. Slot satte ikke inn noen av dem. Etter kampen forklarte han hvorfor.

– Han hadde god innvirkning, men han er også et eksempel på en spiller som kom inn for bare halvannen til to uker siden, helt på tampen av vår Asia-turné. Så med bare tre–fire dager før fredagskampen, ville det ikke vært smart å la ham spille 90 minutter, sier Slot på pressekonferansen etter kampen.

– Vi har jo Federico, men han var heller ikke med på Asia-turneen, så vi har ikke mange alternativer. Hvis han skulle bli skadet nå, ville det vært en stor risiko med tanke på kampene mot Bournemouth, Newcastle og Arsenal. Det er grunnen til at jeg tok ham av, men han spilte en god kamp i dag, det er det ingen tvil om, sier han videre.

Liverpool har solgt Luis Diaz og Darwin Nunez, og mistet Diogo Jota denne sommeren. Ekitike er så langt den eneste angriperen som har kommet inn, i tillegg til Ngumoha som ser ut til å få en større rolle og Florian Wirtz som kan vikariere i offensive roller.

Alt tyder på at Liverpool nå vil gjøre et nytt forsøk på å kjøpe Alexander Isak fra Newcastle, og at det vil skje ganske snart…

Trenger justering

Liverpool var tidvis strålende offensivt i førsteomgangen, men også veldig sårbare på kontringer imot gjennom hele kampen. Fire av de nyinnkjøpte spillerne kom inn fra start her. Slot er åpen om at det kan ta litt tid før alt fungerer.

– Vi har faktisk byttet ut fire spillere, og da trenger man noen ganger litt tid på å tilpasse seg – enten offensivt eller defensivt. Mot Bilbao slapp vi ikke til en eneste sjanse, kanskje én, jeg vet ikke, men vi slapp inn to mål på dødball, som jo også er en viktig del av fotballen, sier han.

– Det var ikke fra åpent spill. Jeg føler ikke vi slapp til så mye i dag heller, men igjen: vi slipper inn to mål fordi den første store sjansen de fikk, endte med straffespark. Kanskje jeg glemmer noen sjanser, men for meg føltes det som om i det 78. minutt, da kom deres andre store sjanse i kampen. Generelt var det ikke mange sjanser, for de la seg lavt og vi hadde mye ballbesittelse. Men etter 2-2 fikk de noen muligheter, så vi trenger kanskje en liten justering defensivt akkurat nå – for vi slipper ikke til mange sjanser, men vi slipper likevel inn mål for øyeblikket.

Premier League-sesongen starter fredag kveld. Da er Bournemouth motstander på Anfield.

Siste