Mandagens vinnermål på St. James' Park kan være verdt mye når regnskapet gjøres opp etter sesongen, og det kan fort endte opp med å gi mer penger i potten enn det Liverpool må betale for den 16 år gamle matchvinnerhelten Rio Ngumoha.
Det er nemlig fortsatt helt uvisst hvor mye de røde må betale Chelsea for unggutten som valgte å slutte seg til Liverpool i fjor, etter å ha vist seg frem som akademispiller i London-klubben.
En uavhengig komité, også kjent som et tribunal, vil i nær fremtid sette seg ned for å bestemme hvor mye Liverpool må betale i kompensasjon for unggutten, og Chelsea jobber nå med å presse prisen opp. De så på det som et stort tap å miste Ngumoha i fjor, og vil sørge for å gjøre «kuppet» så dyrt som mulig for Liverpool.
The Telegraph skriver at de to klubbene nå er i en bitter juridisk konflikt om gutten som med 3-2-målet mot Newcastle ble tidenes yngste målscorer for Liverpool.
Blir trolig krangel om summen
Det er vanlig at det går lang tid før man får vite hvor mye klubber må betale i kompensasjon når de henter unge spillere fra andre akademier. Harvey Elliott ble hentet fra Fulham sommeren 2019, men det var ikke før i februar 2021 det ble bestemt hva Liverpool skulle betale.
Da var summen 1,5 millioner pund, pluss 2,8 millioner pund dersom ulike klausuler ble oppfylt.
Antakeligvis blir summen for Ngumoha høyere, men mandagens strålende Premier League-debut skal ikke nødvendigvis tas med i regnestykket, skriver The Telegraph.
«Ngumohas seiersmål vil utvilsomt bli brukt av Chelsea som bevis på hans verdi for klubben - og som begrunnelse for en høyere sum. Selv om advokater for kjøpende klubber tidligere har argumentert for at utvikling som skjer etter en overgang ikke skal tas i betraktning».
Avisen legger til at Chelsea vil ha en pris som er så høy at den skal avskrekke andre klubber fra å gå etter deres akademispillere. Men London-klubben er samtidig blant de beste i klassen til å gjøre det samme selv.
Det siste året har de hentet Isaac McGilvaray fra Manchester City, Shim Mheuka fra Brighton og Reggie Watson fra Crystal Palace. Kompensasjonen for de to sistnevnte ble satt til mellom fire og fem millioner pund til sammen.
Forholdet mellom Liverpool og Chelsea sies ikke å være det beste, verken på akademinivå eller i apparatet rundt førstelaget. Chelsea likte ikke at Dominic Solanke gikk til Liverpool i 2017, men drømmen om en «revansje» i form av å hente Virgil van Dijk gratis i sommer ble aldri noe av.
Får trolig proffkontrakt denne uken
Ngumoha rakk å score i Premier League som 16-åring, bare fire dager før han fyller 17 år. Det skjer på fredag, og da kan vi trolig vente nyheter fra Liverpool FC.
Da er han nemlig gammel nok til å signere sin første proffkontrakt, en avtale som i første omgang kan være gyldig i maksimalt tre år. (Vi skrev tidligere ett år, men det riktige skal være tre).
Kantspilleren hadde tilbud om en toårig stipendavtale i Chelsea i fjor sommer, men sammen med familien valgte han å dra da han fikk muligheten til å gå til Liverpool. Chelsea har likevel krav på en kompensasjon.