Uten Alexander Isak skapte Newcastle en xG (forventede mål) mot Aston Villa på 1,47, de avsluttet 16 ganger og hadde ballen i 59 prosent av tida, men uten å score.
Noen Yoane Wissa har heller ikke dukket opp i Tyneside, så uten en typisk spiss stilte Eddie Howe med en dynamisk front-trio bestående av Harvey Barnes og to ganger Anthony, Gordon og Elanga.
Selv om det ikke fremstår like skremmende uten Isak, er det noe å se opp for. I løpet av de første 20 minuttene av ligaåpningen hadde Newcastle notert seks avslutninger, verdt 1,1 i xG.
Arne Slot har gode grunner til å være på vakt mandag kveld.
Så det mot Bournemouth
Liverpool åpnet oppskriftsmessig med tre poeng hjemme mot Bournemouth, men Antoine Semenyo var en håndfull for de defensive.
25-åringens andre mål er et av de lengste løpene med ball som har endt i scoring noensinne i Premier League. Det tok syv sekunder fra han plukket opp ballen på egen halvdel, og den lå i Liverpool-nota.
Ifølge Opta noterte Semenyo seg for 52,4 meter. Siden 2021/22 har det kun vært to mål i ligaen etter lengre driv med ball.
I fjor passerte Nottingham Forests Anthony Elanga 54,1 meter, før han satte inn avgjørelsen mot Manchester United. Elanga ble som kjent Newcastle-spiller i sommer.
Riktignok er det et godt stykke til Andros Townsends rekordlange 78,9 meter for Crystal Palace i 2017, men Liverpool er herved advart.
De raskeste beina i hele Premier League
Da Elanga var i Nottingham var det mye «run, Forrest, run» i Tom Hanks-stil, og det er ikke rart med tanke på hvor fotrapp svensken er.
I åpningshelga nådde 23-åringen en toppfart på 35,9 kilometer i timen, skriver Opta. Kun en spiller var raskere.
Han spiller også i Newcastle-drakt og bærer Anthony-navnet.
Gordon klokket inn hele 37,01 kilometer i timen. Det er nok til fartsbot flere steder i Norge.
Sesongen 2024/25 var det ingen i Premier League som sprintet kjappere enn scouseren.
Og som om ikke det var nok. William Osula, Newcastles eneste rene spiss per nå, har passert 34 kilometer i timen.
Newcastles hurtigtog starter mot Liverpool 21:00 mandag kveld. V Sport PL/Viaplay har kampen.