«Da trekningen ble gjort visste vi at vi fikk et vanskelig program, og det ble understreket da det ble bekreftet at vår første kamp blir mot Atletico – et lag som har etablert seg som et av de sterkeste i Spania og i Europa det siste tiåret», skriver Arne Slot.
«Jeg er sikker på at dette er den typen oppgjør UEFA hadde i tankene da de endret formatet for ikke så lenge siden. Vi møter en motstander – ikke bare i kveld, men også senere i gruppespillet – som like gjerne kunne vært en kvartfinale, semifinale eller til og med en finale i Champions League».
«Det betyr at vi må være klare for kvalitetene, styrkene og utfordringene vi vet Atletico vil komme med».
Slot skriver at Atletico Madrid under ledelse av Diego Simeone alltid er konkurransedyktige.
«Det ville ikke vært mulig å stadig havne topp fire i La Liga – en liga med Real Madrid og Barcelona – om det ikke var tilfellet. På dette området er Atletico et av de mest stabile lagene i Europa, og det har de vært lenge. For å få til det må de levere på et høyt nivå jevnlig, og vi må definitivt forvente at det blir tilfellet i kveld».
«Jeg vet det er veldig tidlig i årets Champions League, med sju gruppespillkamper igjen etter dette, men jeg tror aldri det kan være for tidlig å ha en spesiell europeisk atmosfære på Anfield – spesielt siden våre fans bedre enn noen andre vet hvor stor forskjell de kan utgjøre».
«Hvordan kan du ikke glede deg?»
Kaptein Virgil van Dijk sier Champions League betyr mye for alle med tilknytning til klubben.
«Dere trenger ikke meg til å fortelle om de fantastiske minnene Liverpool har skapt i Champions League opp gjennom årene, men målet nå er å skape noen flere i ukene og månedene som kommer».
«Trekningen har gitt oss noen strålende oppgjør; store kamper mot topplag, på fantastiske stadioner og foran noen av de mest lidenskapelige supporterne som finnes. Hvordan kan du som spiller ikke glede deg til det?».
Van Dijk skriver at spillerne trenger støtte fra fansen i kveld, og går deretter videre til å oppsummere sesongens fire første kamper.
«Hvis jeg skal oppsummere sesongen så langt med ett ord, så må det være "mentalitet". Vi har vunnet alle fire Premier League-kampene, men i hver av dem har vi måttet vise masse karakter, masse tålmodighet og masse tro for å sikre poengene», skriver kapteinen.
«Du kan ikke alltid spille din beste fotball, men du kan alltid fortsette å prøve, fortsette å presse på, fortsette å jobbe hardt og fortsette å motivere hverandre. Jeg synes kroppsspråket vårt på Turf Moor var eksepsjonelt. Vi ble aldri frustrerte, mistet aldri troen, og til slutt fikk vi en fortjent seier og tre nye viktige poeng».
«Dette laget har gjort det utrolig godt så langt denne sesongen, og det bør ikke undervurderes», skriver van Dijk før bataljen mot Atletico Madrid.