Liverpool har en stor uke foran seg. Onsdag kveld kommer Atletico Madrid, og tidligkampen på lørdag er Merseyside-derbyet på Anfield.
Alexander Isak var ikke i troppen da Liverpool dro til Turf Moor på søndag. Etter kampen forklarte Slot hvorfor.
– Nei, han kjørte restitusjon, men hadde en tøff og krevende økt i går. Jeg kan godt forklare, det tar et par minutter, men det er ikke vanskelig å forstå. Når sesongen starter, og spillerne har hatt tre, fire, kanskje fem uker fri, gir du dem et grunnlag. De får mange gode økter før de etter hvert er klare til å spille 45 minutter mot slutten av uken, sier Slot.
– Da vi fikk ham fra Newcastle, var han i en tilstand der du kunne si: Nå starter sesongoppkjøringen hans. Så han trenger skikkelige treningsminutter før han har det nødvendige grunnlaget – langt mindre for å spille to kamper på tre dager. Det er dette vi jobber med – i starten av sesongen forbereder vi spillerne på å spille én kamp i uka, og derfra bygger vi opp mot at de skal tåle to kamper i uka som et minimum.
Debuterer denne uka
I Champions League kan lagene ha 12 innbyttere, mens det er ni i Premier League. Vi forventer å se Isak i troppen mot Atletico Madrid, og det høres det ut som Arne Slot også gjør.
– Alex er fortsatt et godt stykke unna å være klar for en uke med tre kamper à 90 minutter. Vi kunne ha brukt ham i fem minutter i dag, ti minutter på onsdag, så 15 neste gang – men vi mener ikke det er riktig måte å bygge ham opp på, sier han.
– Vi mener Sverige gjorde det rette da de ga ham gode treningsøkter uten å bruke ham mye i kamp. For hvis du spiller spilleren, får du ikke gitt ham de gode øktene. De gjorde det riktige – og vi har gjort det samme.
– Nå er han klar til å spille 45 minutter som et minimum enten onsdag eller lørdag, kanskje litt mer. Men hvis han spiller 45 på onsdag, så må folk ikke forvente at han spiller 45 eller mer igjen på lørdag – for ifølge oss er ikke kroppen hans klar for det ennå.