Så nære var Andy Robertson å bli Atletico Madrid-spiller

Andy Robertson kunne ha stått på motsatt banehalvdel onsdag kveld.

Mari Lunde Innspill
Tir. 16.09. 14:4015:29

Denne siden er for medlemmer


Få tilgang til alt og reklamefrie sider!

• Tilgang alle plussaker
• Reklamefri Liverpool.no
• Digitalt medlemskort
• Medlemsrabatt KopShop.no
• Medlemsturer til Liverpool
• Medlemsbladet The Kopite digitalt

Bli medlem her!

Allerede medlem?

Logg på her!

Tidlig i sommer kom sjokkrapportene som linket Andy Robertson til Atletico Madrid.

– Kanskje

Skotten var ønsket av Diego Simeone i deres planer om å forsterke venstreback-posisjonen. Dette skjedde samtidig som det ble klart at Milos Kerkez sin fremtid så ut til å være i Liverpool. 

Det ble meldt at 31-åringen var åpen for en overgang. Robertson representeres av samme byrå som Trent Alexander-Arnold, som som kjent sendte sin klient til Spania i sommer. 

I et nylig intervju bekreftet Robertson at det var noe som ble vurdert. Det var etter seieren over Burnley at Robertson fikk spørsmål om det var sant at det var en mulighet for at han kunne sluttet seg til det spanske laget.

– Kanskje, på et tidspunkt, svarte skotten.

– Jeg vil spille kamper og være i startoppstillingen som venstreback, og jeg må fortsette å pushe for å levere det nivået jeg vet at jeg har i meg, fortsatte han.

GettyImages-2234817015_16x9.jpg
Kerkez måtte ut før førsteomgang var spilt på Turf Moor.

Robertson har fortsatt ikke startet en offisiell kamp denne sesongen, og har måttet belage seg på innhopp. På Turf Moor måtte Kerkez vike etter 38 minutter og det var en frisk Robertson som erstattet ham. Nå blir kampprogrammet tettere og det kan antageligvis bety mer spilletid for «veteranen».

– Landslagspausen var bra for meg, siden jeg fikk to fulle 90 minutter, jeg fikk kampformen og to gode resultater for Skottland. Det ga meg selvtillit.

Det var ikke bare Atletico Madrid som var interessert i skottens tjenester.

– Atletico og AC Milan var to av klubbene som viste stor interesse for han. Han snakket om det nylig, at han hadde en stor avgjørelse å ta, sa James Pearce i Walk On-podcasten mandag.

– Jeg er glad han tok tiden han trengte til å tenke over det, og jeg mener han gjorde en ordentlig fornuftig avgjørelse. Det minnet meg litt om da Jordan Henderson bestemte seg for å dra. Jeg tenkte alltid at det var en emosjonell avgjørelse, at han ble fortalt at klubben skulle signere tre-fire nye midtbanespillere og ikke lengre kunne garantere spilletid. Det viste seg å være en ordentlig dårlig avgjørelse for karrieren hans.

– Hadde han blitt en sesong til, hadde han nok fått 20-30 kamper og fått den avskjeden han fortjente, fortsatte Pearce, som er veldig glad for at Robertson har blitt værende.

Henderson gikk til Saudi-Arabia sommeren 2023, før ferden gikk videre til Ajax i januar 2024. Denne sommeren signerte han for Brentford.

Ville ha han på billigsalg

Atletico Madrid skal ha håpet at den erfarne spilleren, som har ett år igjen av kontrakten sin på Anfield, skulle bli en billig løsning.

– Robertson var et alternativ, et sterkt alternativ, for Atletico Madrid. De hadde konkrete samtaler. Spilleren tok seg tid til å bestemme seg om fremtiden, også av respekt for Liverpool. Han elsker fortsatt klubben, supporterne og alle folkene i klubben, sa Fabrizio Romano på sin YouTube-kanal.

GettyImages-1347550964_16x9.jpg
Antoine Griezmann og Andy Robertson i aksjon under en kamp mellom Atletico Madrid og Liverpool i oktober 2021.

Atletico skal kun ha vært interessert i å hente Robertson for en symbolsk sum, noe Liverpool ikke mente var aktuelt.

– Det er viktig å si at Atletico Madrid ønsket å betale en veldig liten overgangssum eller hente ham gratis. Det var ikke mulig.

Prisen Atletico skal ha vært interessert i å betale skal ha vært rundt fire millioner pund.

I stedet kom Atletico Madrid til enighet med Atalantas 22 år gamle Matteo Ruggeri, for rundt 17 millioner euro, ifølge Transfermarkt.

Klubben har ikke som mål å stå i veien for en spillers overgang, men skal ikke ha hatt noe ønske om at Robertson skulle forlate gruppen. Han blir sett på som en leder i troppen, og da det ble klart at han ble værende på Merseyside, ble han forfremmet til visekaptein.

Robertsons kontrakt går altså ut sommeren 2026, så man går en noe uklar fremtid i vente. Forfremmelsen til visekaptein kan tyde på at Liverpool er interessert i å holde på ham også forbi 2025/26-sesongen. 

Like forutsetninger

Robertson kom til Anfield fra Hull sommeren 2017. Med en rimelig lav prislapp, hadde han privilegiet av å finne seg til rette i troppen sakte men sikkert. Det tok en halv sesong før venstreback-posisjonen var hans.

GettyImages-2235364389_16x9.jpg
Milos Kerkez i krangler med Kyle Walker og Josh Laurent.

Kerkez kom til Liverpool fra Bournemouth denne sommeren, og har måttet finne seg i varierte tilbakemeldinger etter fire ligakamper. Mot Burnley ble han altså byttet ut i første omgang, da Arne Slot var redd han skulle spille på seg et rødt kort. 

Robertson tok Kerkez i forsvar.

– Det er et stort hopp. Jeg kom fra Hull, han fra Bournemouth, og det er nok litt likt. Det er mange flere øyne rettet mot deg i en Liverpool-drakt enn i de to klubbene. Han har tatt overgangen bra. 

– Det er mye informasjon og forskjellige måter å spille på. Han må bare fortsette, og finne sin selvtillit. Jeg er sikker på at han kommer til å bli en fantastisk venstreback for Liverpool og det er det viktigste.


Elliott (1)

– Jeg elsket hvert eneste minutt i Liverpool og ville ikke byttet det bort for noe

Harvey Elliott har snakket etter at han debuterte for sin nye klubb Aston Villa.

Les mer
Alvarez

For første gang i karrieren mister stjerneangriperen en kamp på grunn av skade

Liverpool slipper å møte Julian Alvarez på onsdag.

Les mer

Siste