– Det er samme problemer som med Isak, men på en annen måte

Alexis Mac Allister ble småskadet i den første omgangen, men det var ikke hele grunnen til at han ble tatt av til pause.

Stefan Fosse Innspill
Søn. 14.09. 18:31

I forkant av oppgjøret mot Burnley har det blitt stilt spørsmålstegn ved Alexis Mac Allisters fysiske form.

26-åringen forsvant ut av laget mot slutten av forrige sesong, sto over landslagspausen i juni og spilte bare sporadisk i løpet av pre-season.

Tidligere denne uken fikk han 90 minutter, men ifølge argentinske journalister så han småsliten ut. Det var derfor litt overraskende at han startet på Turf Moor – og attpåtil fortsatte etter den stygge taklingen fra Lesley Ugochukwu.

Til pause var det imidlertid nok, og Conor Bradley tok plassen hans. Etter kampen forklarte Arne Slot hvorfor han byttet ut Mac Allister:

– Det er likt som med Alex (Isak), men på en helt annen måte. Han mistet mye av pre-season, så han er klar for én kamp i uka, kanskje 70 til 90 minutter. Han spilte 90 for Argentina, og var egentlig helt ferdig etter 70, sa han, og fortsatte:

– Han har ikke hatt den rette oppbyggingen til å spille tre kamper i uka over 90 minutter, så det var alltid planen i dag å ta ham av etter 60 minutter, slik at han kunne være klar igjen til onsdag og lørdag.

Artikkelen fortsetter under.

Småskadet

Planen var også å la argentineren spille en time, men da Milos Kerkez ble tatt av før pause, kunne ikke Slot bruke enda en byttesekvens (maks tre) senere i kampen.

– Jeg hadde allerede gjort ett bytte i første omgang, så hvis jeg tar ham av etter 60, blir det mitt andre. Om jeg da vil gjøre et nytt etter 75, kan jeg ikke gjøre noe mer til slutt. Så det, kombinert med at han kjente taklingen – og jeg er ikke overrasket over at han kjente den, forresten – gjorde at det ble en kombinasjon av begge deler.

– Han sa at det var greit og at han kunne fortsette, selv om han haltet mye. Det var mer mentaliteten hans, tror jeg, enn at han faktisk kunne prestere på sitt beste i 15 minutter til.

Liverpool-sjefen ønsket likevel ikke å risikere at en liten skade skulle utvikle seg til noe større, spesielt foran en periode med flere viktige kamper.

– Så kombinasjonen av at han var småskadet og at jeg ikke ville bruke det andre byttet etter 60 minutter, førte til avgjørelsen – og vi spilte heller ikke så bra, forresten. Ved å flytte Dom (Szoboszlai) inn på midtbanen fikk vi flere spillere som kunne angripe boksen. Så det var mange grunner, og delvis taktisk.


Siste