Mandag morgen bekrefter det svenske fotballforbundet at Graham Potter blir landets nye landslagssjef etter Jon Dahl Tomasson – på en korttidskontrakt frem mot VM i 2026.
Potter var inntil nylig manager for West Ham, men fikk sparken i London-klubben 27. september etter en svært svak start på sesongen. Nuno Espírito Santo har siden tatt over jobben.
Sveriges valg av Potter kan virke litt uventet, men han har et svært godt rykte hos våre naboer etter flere suksessrike år i Östersund. Han tok over klubben på fjerdenivå i desember 2010 og ledet dem til Allsvenskan fem år senere.
I 2017 vant han også den svenske cupen med klubben, noe som ga en plass i Europa League – der laget nådde gruppespillet. De endte på andreplass i gruppen, men røk ut i første utslagsrunde mot Arsenal, til tross for en imponerende 2–1-seier på Emirates. Kort tid senere tok Potter over Swansea, og siden den gang har han holdt seg i engelsk fotball.
Alexander Isak og Sverige har på sin side slitt tungt i VM-kvalifiseringen, og er allerede ute av gruppespillet med to kamper igjen å spille. Gultrøyene har imidlertid en ny mulighet gjennom Nations League over nyttår, og det er først og fremst der Potter skal forsøke å lede dem til et mesterskap.