Er VM-toget i ferd med å gå?

Englands VM-tropp kan være uten Liverpool-spillere for første gang på 40 år.

Jens Bessesen Innspill
Tir. 14.10. 13:5915:10

Denne siden er for medlemmer


Få tilgang til alt og reklamefrie sider!

• Tilgang alle plussaker
• Reklamefri Liverpool.no
• Digitalt medlemskort
• Medlemsrabatt KopShop.no
• Medlemsturer til Liverpool
• Medlemsbladet The Kopite digitalt

Bli medlem her!

Allerede medlem?

Logg på her!

Englands landslagstrener Thomas Tuchel har for andre gang i høst tatt ut en tropp uten Liverpool-spillere, og nå er spørsmålet om VM-toget er i ferd med å gå for de som kunne ha vært aktuelle for landslaget. 

Curtis Jones er den eneste røde som har spilt for Tuchel så langt siden tyskeren begynte i jobben ved årsskiftet. Men i september var han skadet og kunne ikke være med i troppen, og denne gangen ble han utelatt til kampene mot Wales og Latvia. 

24-åringen har nå havnet bak Elliott Anderson og tidligere lagkamerat Jordan Henderson i køen, og er ikke den det snakkes mest om av de som er utelatt. Tuchel har for eksempel ikke med Jude Bellingham i troppen i oktober, mens stjerner som Trent Alexander-Arnold og Cole Palmer er skadet. 

Få plasser igjen

Jones er ikke den det er mest oppmerksomhet rundt, og enda færre snakker om Joe Gomez, som var med til EM i 2024 uten å spille et eneste minutt, men som nå virker å være langt bak i køen etter bare å ha fått en halvtime på banen i Premier League denne sesongen. 

Det som taler til de to Liverpool-spillernes fordel er at de kan bekle flere posisjoner. Gomez kan benyttes over hele forsvarsrekken, mens Jones har evner både offensivt og defensivt på midtbanen, og har i tillegg prøvd seg som høyreback. 

Om det er nok til å kapre noen av de ledige plassene gjenstår å se. The Times har listet opp 19 navn de anser som ganske sikre av de 26 som skal til USA, Mexico og Canada neste år, og der er naturligvis verken Jones eller Gomez å se. Trolig må de få en solid rekke med kamper for Liverpool for at de skal komme inn i varmen igjen. 

Hvis ikke blir det første gang siden VM i 1986 at England går inn i et stort mesterskap uten Liverpool-spillere i troppen. Bare to ganger etter andre verdenskrig har det skjedd.  

Liverpools representanter i mesterskap for England siden 1988

EM 1988
Peter Beardsley, John Barnes, Steve McMahon

VM 1990
Peter Beardsley, John Barnes, Steve McMahon

EM 1992
Mark Wright

EM 1996
Jamie Redknapp, Steve McManaman, Robbie Fowler

VM 1998
Steve McManaman, Paul Ince, Michael Owen

EM 2000
Robbie Fowler, Michael Owen, Steven Gerrard, Emile Heskey

VM 2002
Michael Owen, Emile Heskey

EM 2004
Michael Owen, Steven Gerrard, Jamie Carragher

VM 2006
Steven Gerrard, Jamie Carragher, Peter Crouch, Scott Carson

VM 2010
Steven Gerrard, Jamie Carragher, Glen Johnson

EM 2012
Steven Gerrard, Glen Johnson, Jordan Henderson, Martin Kelly, Andy Carroll, Stewart Downing

VM 2014
Steven Gerrard, Glen Johnson, Jordan Henderson, Daniel Sturridge, Rickie Lambert, Raheem Sterling

EM 2016
Jordan Henderson, Daniel Sturridge, James Milner, Adam Lallana, Nathaniel Clyne

VM 2018
Jordan Henderson, Trent Alexander-Arnold

EM 2021
Jordan Henderson

VM 2022
Jordan Henderson, Trent Alexander-Arnold

EM 2024
Trent Alexander-Arnold, Joe Gomez


Siste