Meninger om LFC? Send oss et leserbrev
Alle medlemmer kan sende oss Leserbrev. Send ditt innlegg til [email protected] og redaksjonen gjør fortløpende vurderinger av publisering i forhold til kvalitet og nyhetsbildet. Alle blogger står fullt og helt for innsenders regning. Dette er ikke meningen til Supporterklubben eller liverpool.no.
Da sitter vi her etter nok et tap. 0–3 mot Nottingham Forest er rett og slett ikke greit. Nå vil jeg si at det er krise – i hvert fall om man skal dømme etter kommentarfeltene hos Liverpool Supporters Club. Der stilles det spørsmål ved om Slot virkelig er mannen som kan lede klubben ut av uføret den har havnet i — en total kollaps uten sidestykke, hvor nærmest alle spillerne er ute av form.
Men spørsmålet er: Hvorfor? Hva gikk galt? Hvordan er det mulig at en hel spillerstall kan være ute av form samtidig?
Noen peker på spillestil, andre på Slots valg av lagoppstilling. Her er derfor mine tanker om hva som er galt, og hva Slot må gjøre nå. Og nei, jeg er ikke fotballekspert — bare en veldig ihuga supporter. Men man trenger ikke være ekspert for å gjøre noen enkle, grunnleggende grep når laget er i motgang.
Sulten må tilbake
Bruk spillere i posisjonene deres. Eksempel: Szoboszlai skal ikke spille høyreback når han er den som skaper mest offensivt. Der har vi bedre alternativer i Gomez og kanskje Ramsey.
Bruk formspillere. Nå er ikke tiden inne for å gi spilletid til dem som trenger å spille seg i form. Det viktigste nå er å ta tre poeng. Få det første målet, så kan spillere som trenger tid fases inn de siste 20–30 minuttene.
Og så det viktigste — og kanskje det enkleste å gjøre noe med: løpe, takle, presse, blø for drakta. Dette er nok det som frustrerer meg mest. Vi så alle hvordan Forest-spillerne kastet seg inn i duellene, blokkerte skudd, og hvordan Anderson løp og var overalt på banen. De ofret blod og svette. Da blir det ganske frustrerende å se at Liverpool-spillerne knapt ofrer å få drakten skitten.
For vi vet jo at de kan. Det er ikke lenge siden de kjempet seg til seier mot Real Madrid, et av verdens beste lag. Der løp de og taklet så det suste, og det ble belønnet med tre poeng. I den kampen gikk også Slot «back to basics», med kun Wirtz og Ekitike av nykommerne.
Så var det tilbake til det tafatte igjen i kampen etter, mot City. Der hadde de tilsynelatende glemt at de må kjempe, løpe og takle for å få et resultat. Hvordan kan forskjellen være så stor på bare noen dager?
Hvor er nådeløse Slot?
Da tapet mot City var et faktum, virker det som om Slot igjen undervurderte en motstander. Plutselig skulle Isak spille fra start for å få kamptrening, mens nykommeren som faktisk hadde vist seg frem, og som både var i form og hadde selvtillit, ble plassert på benken. Det samme gjaldt Robertson, etter tre gode kamper hvor han hadde løftet venstresiden igjen. Slot hadde også bestemt at Kerkez skulle spilles i form.
Han gir heller ikke opp Konaté, til tross for at mange av feilene hans fører til mål imot — i sterk kontrast til Quansah, som spilte én dårlig omgang og nesten fikk Liverpool-karrieren parkert der og da. Det samme kan sies om både Elliott og Núñez: to spillere Slot ikke stolte på og ønsket bort, selv om de på ingen måte var så dårlige som enkelte av årets spillere har vært.
Denne sesongen virker Slot plutselig ikke like nådeløs som forrige sesong, da spillere som Salah, Konaté, Isak og Mac Allister fikk hvile når de ikke presterte. Nå får de spille kamp etter kamp, uansett hvor dårlig formen er. Hva har skjedd?
Klubben har brukt rundt seks milliarder kroner på spillerkjøp uten å forsterke troppen. Skremmende nok virker troppen svakere enn i fjor. De gikk inn i sesongen med bare to midtstoppere — med Gomez som backup. Gomez, som blir skadet uten å spille, er knapt tilgjengelig i løpet av en hel sesong. De kan umulig ha trodd at en italiensk 18-åring uten erfaring fra toppfotball skulle være et reelt alternativ. Riktignok gjorde han en god kamp i ligacupen før en skade satte ham ut for resten av sesongen.
Og ja, vi har brukt seks milliarder. De kastet penger etter spillerne de ønsket — også på noen jeg fremdeles ikke skjønner hvorfor vi trengte — samtidig som de nektet å betale de ekstra 10 millionene pund Crystal Palace ville ha for Guehi i juli. En spiller som ville kostet 45 millioner pund, men som fra det øyeblikket han signerte, ville vært verdt over 100.
Forstå det den som kan.
Ikke bare Slots feil
Så ja, det er fremdeles store mangler i troppen. Etter min mening trenger vi en høyreback, to midtstoppere og en god, kreativ defensiv midtbanespiller som er sterk i duellene og en ekte fighter. I tillegg må vi vurdere om Salah bør erstattes allerede i januar.
Etter «tidenes overgangsvindu» sitter vi nå her og tenker at klubben må punge ut nye millioner for å forsterke troppen. Her mener jeg ledelsen har sviktet. Hvem bestemmer egentlig spillerkjøpene? Skulle ønske vi kunne hørt litt fra Hughes eller Edwards om situasjonen vi er i nå. Noen beroligende ord kunne kanskje dempet noe av frustrasjonen som sprer seg blant fansen.
Nå må Slot vise at han har det som trengs gjennom julen og fram til januar. Klarer han ikke å snu trenden innen den tid, er jeg redd mange vil kreve at hoder ruller.
Nå venter PSV på onsdag, før en bortekamp mot et West Ham som er i form.
YNWA!
