Slot holder fast ved strategien fra gullsesongen

Liverpool-sjefen har fått kritikk for å gjøre for mange endringer mellom hver kamp, men stemmer egentlig det?

Stefan Fosse Innspill
Tor. 13.11. 12:00

Denne siden er for medlemmer


Få tilgang til alt og reklamefrie sider!

• Tilgang alle plussaker
• Reklamefri Liverpool.no
• Digitalt medlemskort
• Medlemsrabatt KopShop.no
• Medlemsturer til Liverpool
• Medlemsbladet The Kopite digitalt

Bli medlem her!

Allerede medlem?

Logg på her!

Prøving og feiling har føltes som en slags gjenganger for Arne Slot og Liverpool denne høsten, etter en sommer der det ble hentet inn spillere for flere hundre millioner pund, samtidig som tidligere etablerte og viktige skikkelser fra gullsesongen forsvant.

I enkelte perioder har følelsen vært at nederlenderen rett og slett ikke har klart å finne en løsning på de rødes problemer denne sesongen, og som en direkte konsekvens av dette har spillere gått ut og inn av elleveren fra kamp til kamp.

Man skulle kanskje tro at dette sto i sterk kontrast til i fjor høst, da det virket som om han hadde klart å etablere sin førstellever på rekordtid, med samme lag som spilte kamp etter kamp, spesielt i Premier League. Statistikkene viser imidlertid at det faktisk ikke stemmer.

Spilletiden er jevnt fordelt

For å ta utgangspunkt i hvordan Liverpool-sjefen har valgt å bruke laget, er det best å starte med å se hvem som har spilt mest og minst i de første elleve seriekampene denne sesongen.

Virgil van Dijk og Dominik Szoboszlai troner øverst med 990 av 990 minutter på banen, tett fulgt av Mohamed Salah, Ibrahima Konaté og Cody Gakpo. Ryan Gravenberch, Milos Kerkez, Florian Wirtz, Alexis Mac Allister, Hugo Ekitike og Alisson Becker får også plass i den mest benyttede elleveren.

Forrige sesong var det van Dijk og Gravenberch som spilte samtlige minutter i de første elleve seriekampene, med Mohamed Salah, Ibrahima Konaté og Trent Alexander-Arnold like bak. Det mest overraskende finner man imidlertid ikke her.

Det blir tydelig når man ser på hvem som står utenfor startelleveren, altså spillerne på 12., 13., 14. og 15. plass i Slots lag. Her ville man kanskje forventet at minuttene var høyere i 2025/26 enn i 2024/25, men det stemmer faktisk ikke.

Totalt har 16 spillere spilt minst 25 prosent av minuttene i Premier League så langt, mens det var 15 forrige sesong. De resterende spillerne, med mellom 50 og 200 minutter, utgjør også omtrent samme antall som i fjor.

Dette viser at Slot faktisk ikke har gjort så mange bytter denne sesongen som man kanskje skulle tro, til tross for at nye spillere er hentet inn i flere posisjoner. Liverpool-sjefen har lenge vært kjent for å holde seg til en slags fast startoppstilling og å bytte få fra den. Dette gjelder i stor grad også nå.

Den eneste klare forskjellen i spillermønsteret er at Dominik Szoboszlai denne sesongen settes opp som høyreback i den mest spilte oppstillingen, ettersom verken Jeremie Frimpong eller Conor Bradley har spilt nok minutter til å komme inn på laget. Dette har nok hemmet de røde, for få har vært bedre enn ungareren denne sesongen – også når han har vikariert i forsvaret.

Artikkelen fortsetter under.

Spilletid i de elleve første serierundene, totalt 990 minutter

2025/26-sesongen

Førsteelleveren
540 - Alisson Becker
990 - Dominik Szoboszlai
926 - Ibrahima Konaté
990 - Virgil van Dijk
698 - Milos Kerkez
782 - Ryan Gravenberch
644 - Alexis Mac Allister
985 - Mohamed Salah
693 - Florian Wirtz
831 - Cody Gakpo
637 - Hugo Ekitike

Resterende spillere

532 - Conor Bradley
450 - Giorgi Mamardashvili
339 - Curtis Jones
292 - Andy Robertson
253 - Alexander Isak
117 - Federico Chiesa
84 - Jeremie Frimpong
43 - Joe Gomez
36 - Wataru Endo
30 - Rio Ngumoha

2024/25-sesongen

Førstelleveren
529 - Alisson Becker
871 - Trent Alexander-Arnold
885 - Ibrahima Konaté
990 - Virgil van Dijk
760 - Andy Robertson
990 - Ryan Gravenberch
781 - Alexis Mac Allister
652 - Luis Diaz
747 - Dominik Szoboszlai
966 - Mohamed Salah
497 - Diogo Jota

Resterende spillere
450 - Caoimhin Kelleher
426 - Darwin Nunez
415 - Cody Gakpo
410 - Curtis Jones
229 - Kostas Tsimikas
140 - Conor Bradley
55 - Joe Gomez
45 - Jarell Quansah
19 - Wataru Endo
18 - Federico Chiesa
11 - Vitezslav Jaros
7 - Harvey Elliott

Hva med rotasjon mellom kampene?

Det er kanskje det mest åpenbare spørsmålet etter å ha sett på spilletid: Har Slot gjort flere endringer fra kamp til kamp denne sesongen sammenlignet med sin første sesong? Igjen er svaret at han har rotert på en ganske lignende måte.

I starten av forrige sesong ble det gjort svært få bytter, og mellom serierunde 1 og 6 ble det kun gjort tre totalt. Det endret seg imidlertid fra serierunde 7 til 11, da det ble gjort minst tre bytter per kamp, både posisjonelt og med spillere inn og ut av laget.

Totalt ble det gjort 22 endringer i de elleve første kampene, et snitt på 2,2 per kamp. Til sammenligning har Liverpool-sjefen gjort 19 endringer i de samme serierundene denne høsten, noe som gir et snitt på 1,9 per kamp.

Spørsmålet er bare hva disse tallene egentlig viser, og om det er mulig å trekke noen klare konklusjoner av dem.

Først og fremst må det kalles en myte at Slot har gjort mye flere endringer denne høsten – det stemmer enkelt og greit ikke.

Et annet punkt er at det er mulig å påstå at mye rotering og endringer ikke nødvendigvis er årsaken til Liverpools svake resultater i Premier League, selv om det selvsagt ikke kan slås fast med sikkerhet.

Tallene kan imidlertid tyde på at de røde fortsatt sliter med å finne en stabil lagoppstilling med de nye spillerne sine, noe man på mange måter ble advart om før sesongen startet. Alexander Isak har ikke kommet helt i gang, Florian Wirtz og Milos Kerkez har hatt en treg start, og Hugo Ekitike har sluknet litt. I tillegg har Jeremie Frimpong og Giovanni Leoni vært ute med skader store deler av høsten.

For å se det positive kan dette endre seg raskt, og generelt vil spillere prestere bedre sammen jo mer tid de får på banen som lag. Nå gjenstår spørsmålet om de klarer å finne ut av det i tide før toget har gått i de store turneringene.

Endringer fra kamp til kamp i de første elleve serierundene

2025/26
19 posisjonsbytter på 10 kamper, et snitt på 1,9 per kamp

2024/25
22 posisjonsbytter på 10 kamper, et snitt på 2,2 per kamp 


Siste