– Jeg blir bedre for hver uke og merker det ute på banen

Florian Wirtz spiller seg varmere og varmere i Liverpool-trøya for hver uke som går. Mot Tottenham fikk han endelig sin første målgivende i Premier League.

Eivind Idland Hansen Innspill
Man. 22.12. 08:49

Florian Wirtz kom til Liverpool i sommer for en rekordsum verdt 100 millioner pund, med ytterligere 16 millioner pund i mulige bonuser og klausuler. 

Rekordsigneringen fikk med det et enormt press og forventningene ble raskt skyhøye. Flere hadde nok også sett for seg at han skulle bidra med enda flere målpoeng ute på gressmatta. 

Til nå har han rukket å spille 22 kamper for de røde, og har totalt fire involveringer som har resultert i scoring. Men selv tenker ikke tyskeren alt for mye på hans egne tall. Det viktigste er å vinne kamper.

– Det stemmer! sa Wirtz til Liverpoolfc.com etter kampen da han ble spurt om det var en «gal kamp» å være involvert i.

– Men til slutt er vi glade for at vi vant, og de tre poengene var det eneste som betydde noe, så vi er fornøyde.

Ordknapp om første målgivende

Selv om 22-åringen ikke tenker for mye på personlige mål og målgivende, har ha tidligere uttalt at det selvfølgelig har en viss betydning for spillet hans.

Mot Tottenham fikk han endelig sin første målgivende pasning i ligaspillet da han serverte sin svenske lagkamerat Alexander Isak på sølvfat slik at Isak enkelt kunne sette ballen bak Guglielmo Vicario i Spurs-buret.

– Det var også fint, svarte Wirtz kort om hva den målgivende pasningen betydde for han.

GettyImages-2252882258_16x9.jpg
Alexander Isak ble dessverre skadet etter scoringen sin, og Liverpool frykter at det er snakk om et beinbrudd i leggen til svensken.

Tyskeren fortsatte med å snakke om hva laget kunne løst bedre i stedet for å utdype mer om egen prestasjon.

– Jeg synes vi spilte en veldig god kamp frem til rundt det 70. minutt. I første omgang fikk vi noen kontringer mot oss, som vi kan håndtere bedre defensivt. Men alt i alt var det en veldig god kamp fra oss i 70 minutter. De fikk en dødball, og vi slapp inn mål.

– Etter det målet ble det litt kaotisk, men det er alltid slik i slike kamper. Når de får ett mål, prøver de å få et til.

De kle kaotiske sluttminutter for Liverpool til tross for at Tottenham hadde to mann utvist og var nede i åtte utespillere. Flere kritiserte de røde for måten de ikke klarte å ta kontroll over kampen da de hadde et slikt overtak, men det tenker ikke Wirtz noe særlig på.

– Til slutt handler det bare om å prøve å spille kampen ferdig og sikre seg de tre poengene. Det var det vi gjorde.

– Kan kose meg med fotballen

Wirtz ble kåret til Liverpoolfc.com Carlsberg Player of the Match for sin målgivende pasning og sitt helhetlige bidrag til seieren i London.

Liverpools nummer syv mener at han klarer å tilpasse seg til intensiteten og nivået i  Premier League blir bedre for hver kamp, og han håper å fortsette å sette sitt preg på Liverpool i månedene som kommer.

– Jeg synes jeg hadde noen gode situasjoner, sa den tyske landslagsspilleren. Jeg kom meg inn i gode posisjoner for å skape noe farlig foran mål.

– Det blir bedre for hver uke, jeg merker det ute på banen, og det gjør meg glad at jeg kan kose meg med fotballen.

Siste