Nyhetsbildet er Salah-tungt denne uka. Flere og flere nyheter, journalister og mediehus ønsker å forstå seg på situasjonen, noe som kan påvirke fremtiden til egypteren på Anfield.
Salah selv sa etter Leeds-kampen forrige helg at Brighton-kampen på lørdag kunne bli hans siste i rødt og at han ønsket å ta farvel med supporterne før han forlater Merseyside og reiser til Afrikamesterskapet. Dette, uavhengig om han forlater på midlertidig eller permanent basis.
Ifølge Sam Wallace og Mike McGrath i The Telegraph kommer ikke det til å skje på lørdag. Fordi Liverpool vil ta vare på Salahs eventuelle overgangssum dersom et salg blir aktuelt i januar.
Kan komme bud i januar
«Liverpool har ingen planer om en avskjed på Anfield for Mohamed Salah på lørdag, ettersom klubben ønsker å beskytte en eventuell fremtidig overgangssum».
«Salah har flere saudiarabiske klubber som er villige til å gjøre «hva som enn trengs» for å signere ham, og offisielle bud er ventet neste måned. Så langt har det ikke kommet noen konkrete tilbud fra den lange listen av saudiarabiske klubber som er interesserte i spilleren».
Telegraph-journalistene påpeker at Salah nylig signerte en ny, lukrativ kontrakt som skal holde han på Anfield frem til sommeren i 2027, og at Liverpool planlegger å holde seg til løftene som sørget for forlengelsen i april.
«Liverpools holdning er at Salah har kontrakt til 2027, og klubben har ingen interesse av å gi potensielle kjøpere inntrykk av at Salah ikke har noen vei tilbake til Anfield».
Dersom de da ville tillat at han sto på Anfield-gressmatta og vinket farvel til supporterne mot Brighton, kunne det svekket de rødes posisjon i eventuelle forhandlinger for egypterens signatur.
I dag og fredag blir viktige dager
Med tanke på at han signerte en ny kontrakt for et halvt år siden, og nivået han viste forrige sesong, mener Liverpool at de kan få en betydelig overgangssum for stjernen.
«Den 33 år gamle spilleren vet ennå ikke om han blir en del av troppen til kampen mot Brighton & Hove Albion. Liverpool reiste hjem fra Italia på onsdag etter Champions League-seieren over Inter Milan tirsdag kveld».
«Torsdag er en fridag for troppen, og fredag blir en nøkkeldag når laget for lørdag skal tas ut. Spillerne som ikke er i kamptroppen forventes alltid å møte opp på hjemmekamper».
Salah reiser til Afrikamesterskapet to dager etter kampen mot Brighton.
Kampen spilles kl. 16.00 på lørdag og vises på Viaplay og V Sport PL.
