Misfornøyd med to dommeravgjørelser

«The game is gone», sa Thomas Frank om det første røde kortet.

Jens Bessesen Innspill
Søn. 21.12. 13:03

Denne siden er for medlemmer


Få tilgang til alt og reklamefrie sider!

• Tilgang alle plussaker
• Reklamefri Liverpool.no
• Digitalt medlemskort
• Medlemsrabatt KopShop.no
• Medlemsturer til Liverpool
• Medlemsbladet The Kopite digitalt

Bli medlem her!

Allerede medlem?

Logg på her!

Tottenham-manager Thomas Frank var fornøyd med hvordan laget hans kjempet i undertall mot Liverpool, men var alt annet enn fornøyd med dømmingen på Tottenham Hotspur Stadium. 

Dansken dro frem den klassiske frasen «the game is gone» om det røde kortet Xavi Simons fikk for stemplingen på landsmann Virgil van Dijk. Med «the game is gone» antyder man at fotballen har blitt for myk om slike uhell skal føre til et direkte rødt kort - og spesielt gjennom en VAR-inngripen. 

– Jeg liker ikke den typen røde kort, for hvis det er rødt kort mener jeg «the game is gone». Jeg synes ikke det var farefullt spill eller for mye kraft. Vi skal legge mest vekt på det dommeren ute på banen bestemmer, og han ga gult kort. Derfor mener jeg det ikke var rødt, sier han.

VAR forklarte at det ble rødt kort fordi det var farefullt spill og fordi knottene til Simons traff høyt oppe på leggen til van Dijk. 

Mener scoring burde vært annullert

Tottenhams spillere og støtteapparat var rasende da Hugo Ekitikes 2-0-scoring ikke førte til en VAR-sjekk. Franskmannen hadde to armer i ryggen på Christian Romero før han stanget inn det viktige målet, men verken dommer John Brooks eller Stuart Attwell i VAR-rommet grep inn. 

– Det andre målet er en stor feil. Spissen hadde to hender i ryggen på stopperen, og slik jeg kjenner reglene er ikke det lov. At ikke dommeren ute på banen ser det er greit, men da bør VAR være der for å fikse det, sier Frank. 

Han er under press etter en svak start på livet som Tottenham-manager, men så i det minste et lag som kjempet til siste slutt lørdag kveld. 

– Spillerne holdt seg inne i kampen, forsvarte seg bra og ga aldri opp. 

– Avhenger av hvem som er VAR

Arne Slot fikk også spørsmål om dommeravgjørelsene etter kampen, og sa følgende om det røde kortet til Simons. 

– Jeg tror ikke han hadde noen intensjon om å gjøre det. Men det er en takling bakfra, med knotter, høyt oppe på leggen. Jeg har sett andre lag gjøre liknende mot oss uten at det blir rødt, men denne gangen ble det rødt, og jeg har sett det også skje før, sa han. 

– Det avhenger alltid litt av hvem som sitter i VAR-rommet og hvilken avgjørelse dommeren faller ned på. 

Liverpool-sjefen la til at han ikke så situasjonen som førte til Christian Romeros utvisning, og han fikk ikke noen spørsmål om Ekitikes scoring på pressekonferansen.


Siste