På dagens pressekonferanse kunne Arne Slot avsløre hvilken dato Mohamed Salah skal reise til Afrikamesterskapet, og med det gå glipp av flere Liverpool-kamper.
– Ja vi har en dato på når han skal dra
– Det er den 15. desember, sa Slot på pressekonferansen.
På oppfølgingsspørsmålet på om han da egentlig skulle reise før eller etter møtet med Brighton på Anfield den 13. desember, svarte han:
– «Når er Brighton-kampen? Den 13. desember?».
– Da har du svaret ditt der, fortsatte han.
Med det bekrefter Slot at Salah kommer til å være involvert i de gjenstående kampene før avreise den 15. desember. Det vil si at egypteren kan bli å se i disse kampene:
Liverpool – Sunderland kl. 21.15 onsdag 3. desember
Leeds United – Liverpool kl. 18.30 lørdag 6. desember
Inter Milan – Liverpool kl. 21.00 tirsdag 9. desember
Liverpool – Brighton kl. 16.00 lørdag 13. desember
Salah vil med det gå glipp av den svært hektiske romjulstiden for de røde og dersom Egypt tar seg helt til finalen i mesterskapet vil han være borte helt fram til 18. januar.
Egypt har sin åpningskamp den 22. desember mot Zimbabwe.
Var skuffet da han ble benket mot West Ham
Forrige helg fikk vi se noe vi ikke har sett på lang tid, nemlig at Salah ble henvist til benken i en kamp i Premier League.

Sist gang det skjedde var helt tilbake i april 2024, også på London Stadium mot West Ham.
Slot fikk spørsmål om egypteren var skuffet etter helgens vraking.
– Det er en fair antakelse (at han var skuffet). Og det er en normal reaksjon for en spiller.
– Men han har vært enestående for oss og for denne klubben i så mange år. Og det vil han fortsette med i fremtiden. Men ja så klart var han ikke fornøyd, men han var ikke den eneste.
– Det er normalt, men måten han oppførte seg var sånn man forventer fra en som er så profesjonell som han. Han håndterte det bra på gårsdagens trening også. Han er så disiplinert uansett om han spiller eller ikke. Han vet hva som skal til for å ta vare på seg selv, sa Slot.
Ikke et «super-menneske»
Da er det lov å håpe på at Salah får en ekstra motivasjons-innsprøyting etter benkingen mot West ham, før han blir nødt til å reise sørover. Kanskje får vi se han tilbake i sin beste form i de gjenværende kampene hans dette kalenderåret?
Slot er ikke i tvil, men poengterer også at ingen klarer å holde fjorårets form vedvarende for alltid.
– Heldigvis har jeg ikke måttet minne dere på det til nå, for i min tid i klubben til nå, har han vært et «super-menneske».
– Som alle spillere rundt i verden har alle faser hvor man bare er menneskelig. Men ja, han har scoret så mange mål for oss og jeg er sikker på at han vil fortsette med det i fremtiden, avslutter han med.
Hvorvidt Salah kommer tilbake i startelleveren gjenstår å se da Liverpool tar imot Sunderland på Anfield onsdag kveld. Kampen har avspark kl. 21.15 og vises på Viaplay og V Sport PL.
