Roberto De Zerbi var en som kunne gjøre livet surt for Liverpool i de to årene han var i engelsk fotball. Italieneren markerte seg i Brighton, og det føles som at han var i Premier League lenger enn det han var. Han tok over for Graham Potter 18. september 2022, og satt kun til 18. mai 2024 – i det som var en veldig god periode for Brighton.
I sin første kamp på Anfield, under to uker etter sin ansettelse, endte det 3-3 mellom lagene, i en kamp der Leandro Trossard scoret hattrick. I januar samme sesong dro Jürgen Klopp sitt lag hjem til Merseyside med 0-3 i bagasjen. Det ble nytt 1-2-tap og exit i FA-cupens fjerde runde to uker senere. I de to siste kampene mot De Zerbi sine lag fikk Klopp greie resultater. 2-2 på AMEX Stadium høsten 2023, og en 2-1-seier i mars 2024.
Det kan ikke være mange managere med så god statistikk som to seire, to uavgjorte og kun ett tap mot Klopps Liverpool.
En av verdens beste
Arne Slot fikk spørsmål om De Zerbi på pressekonferansen tirsdag kveld. Han brukte store ord.
– Han er en av de beste managerne i verden. Noen ganger må man verdsette spillestilen, ikke bare troféene. Jeg elsket å se laget hans i Brighton, sier Slot.
«De Zerbi-fotball» ble nevnt som en av inspirasjonskildene for Slot, den våren det ble klart at han var en som var aktuell for Liverpool.
– Hvis jeg satt i en stor klubb og skulle ansette en ny manager, ville han stå høyt på lista mi, sier Slot videre.

Mac Allister setter ham høyest
Liverpool kjøpte Alexis Mac Allister fra nettopp De Zerbis Brighton sommeren 2023. Mac Allister setter den nåværende Marseille-sjefen på toppen, foran Klopp, Slot og Lionel Scaloni som han vant VM-gull under i 2022.
– Han er en gal fyr, men jeg elsker ham. Jeg tror han er den beste manageren jeg noensinne har hatt, sa Mac Allister til «The Rest is Football»-podcasten til Gary Lineker i 2024.
Episoden kan ses her:
En overrasket Gary Lineker svarte: «Virkelig? Du har jo både Klopp og Slot på lista», og ville vite hva som gjorde De Zerbi så spesiell.
– Det er lidenskapen han har for fotball. Den er spesiell. Og så er det ideene hans – det taktiske er helt utrolig. Han får deg til å føle deg bra i laget. Helt fra første dag jeg møtte ham, var han fantastisk mot meg, det er derfor jeg sier at han er den beste treneren jeg har hatt, svarte han.
Marseille er nummer 16 i årets Champions League, med tre seire og tre tap. De er tre poeng bak Liverpool – men har fortsatt gode sjanser til å gå videre. I Ligue 1er de nummer tre på tabellen, åtte poeng bak ledende Lens og sju poeng bak Paris Saint-Germain.
Marseille - Liverpool spilles kl. 21.00 i kveld, og vises på TV 2 Play.
