Liverpool FC Women har bekreftet at de har hentet Anna Jøsendal fra den svenske klubben Hammarby IF.
«24-åringen signerte en kontrakt med de røde på AXA Melwood Training Centre. Jøsendal skal bruke drakt nr. 21», skriver klubben på sine hjemmesider.
Jøsendal startet karrieren sin i hjemlandet med Odda FK før turen gikk videre til Avaldsnes IL og Rosenborg BK i begynnelsen av 2022.
I 2023 vant hun den norske kvinnecupen og ble kåret til årets toppspiller etter å ha hvert involvert i 17 mål (åtte mål, ni målgivende pasninger) på sine 24 kamper i toppdivisjonen.
Jøsendal har tilbrakt de to siste sesongene i Sverige med Hammarby, hvor hun scoret 12 ganger i alle konkurranser. Hun har representert Norges landslag siden juni 2022 og deltok i kvinne-VM i 2023.
Hun blir kvinnelagets andre nordmann i rekkene, da de allerede har den norske spissen Sophie Roman Haug i troppen.
– Det har vært drømmen min siden jeg var liten
Jøsendal forteller i sitt første intervju med klubben at det er en drøm som går i oppfyllelse, og at Liverpool alltid har vært favorittlaget hennes.
– Det føles fantastisk å være her. Dette har vært drømmen min siden jeg var liten – Liverpool har alltid vært favorittlaget mitt, og hele familien min støtter dem også, så det er stort for meg.
På Instagram har angrepsspilleren lagt ut et avisutklipp fra hennes tidligere dager hvor hun faktisk forteller at drømmen hadde vært at Liverpool får seg damelag så hun kan spille der.
Hun gleder seg også til muligheten til å teste seg i europas beste liga.
– Jeg snakket mye med Gareth [Taylor] og Andy [O'Boyle], og det føltes så bra, og det å spille i Barclays Women's Super League, den beste ligaen i Europa, er noe jeg virkelig ser frem til.
– Å spille for denne drakten kommer til å bli så spesielt, så jeg gleder meg til å komme i gang.
Du kan se hele det første intervjuet med Liverpools ferskeste nordmann her.
