Denne sesongen, som i forrige sesong, har Viaplay og TV 2 gått sammen om å sende FA-cupen. Fellessatsingen startet for alvor igjen i helgen som var, da Premier League-lagene kom inn i turneringen i den tredje runden.
For mange ble det en god fotballhelg, med kamper på løpende bånd fra fredag kveld til søndag kveld. For andre førte helgen til mer frustrasjon og usikkerhet, som følge av flere endringer i abonnementstypene hos begge leverandørene.
Hos TV 2 koster det 99 kroner ekstra i måneden å oppgradere ditt nåværende abonnement. Dette gir tilgang til kamper fra FA-cupen, Bundesliga, Ligue 1, Championship, League One, League Two, Conference League og Europa League, turneringer som i utgangspunktet ligger under Viaplays rettigheter eller er delte.
Hos Viaplay har det derimot vært større usikkerhet, med to ulike abonnementstyper. Den de fleste sannsynligvis kjenner igjen, er «Viaplay Total», som forrige sesong ga tilgang til alle sportsbegivenheter på plattformen. Denne pakken er fortsatt tilgjengelig, men for å se innhold fra TV 2, i tillegg til FA-cupen, må man nå ha «Viaplay Total Plus», til 50 kroner ekstra i måneden (849 kroner totalt).
Det er her frustrasjonen og misnøyen fra helgen kommer inn, ettersom FA-cupen var inkludert i Viaplays «Total»-pakke forrige sesong, men ikke denne sesongen.
Hvor får man sett kveldens kamp?
Mandag kveld er det Liverpool og Barnsley som avslutter helgens FA-cupkamper. Den kan du blant annet få sett på V Sport 1 på linær TV.
På TV 2 Play kan man se kampen gjennom pakken «Mer fotball», som er tilgjengelig for 99 kroner ekstra i måneden for eksisterende «TV 2 Play Favoritt»- og «TV 2 Play Total»-abonnementer.
På Viaplay får man sett kveldens kamp med både «Viaplay Total Plus», «Viaplay Medium» og «Viaplay Total», skriver Jon Edmund Sæter, pressekontakt for sport i Viaplay.
Mer informasjon før fjerde runde
I forbindelse med forvirringen i helgen, samt Liverpools kamp mot Barnsley i kveld, har Liverpool.no også stilt et par oppfølgingsspørsmål om dekningen av FA-cupen fremover.
«Rettigheter er i naturlig endring over tid, og for inneværende periode er rettighetene til FA-cupen fornyet sammen med TV 2. Vi er likeverdige partnere i dette samarbeidet, og kampene er dermed fordelt likt mellom oss. Vi delte rettighetene i fjor også, men nytt av året er at man nå kan se TV 2s del av FA-cupen, i tillegg til mye annen sport fra TV 2, på Viaplay. For å få denne tilgangen må man oppgradere til et av våre pluss-abonnementer (enten Medium Pluss eller Total Pluss)», skriver Sæter.
«Denne helgen har fordelingen vært slik at Viaplay har sendt lørdag og mandag, mens TV 2 har sendt fredag og lørdag. Liverpool-kampen i kveld kan du altså se også uten å oppgradere til Medium Pluss eller Total Pluss. Premier League kan man fortsatt se med vanlig Viaplay Total-abonnement.»
«Vi har informert om hvordan man kan se kampene i våre fotballsendinger og i våre kanaler i sosiale medier, men vil være påpasselige med å informere enda grundigere i forkant av 4. runde av FA-cupen.»
