Kevin Keegan har fått kreft

Familien kommer ut med nyheten onsdag kveld.

Stefan Fosse Innspill
Ons. 07.01. 19:0622:56

Onsdag kveld kommer den triste nyheten om at Kevin Keegan har fått påvist kreft. Det er Newcastle United som formidler nyheten, gjennom Keegans familie.

«Kevin Keegan ble nylig lagt inn på sykehus for videre vurdering av vedvarende magesymptomer. Undersøkelsene har vist at han har kreft, og Kevin skal gjennom behandling for dette.»

«Kevin er takknemlig for innsatsen og den fortsatte omsorgen fra det medisinske teamet. I denne vanskelige tiden ber familien om privatliv og vil ikke komme med ytterligere kommentarer,» står det i pressemeldingen fra Newcastle og familien.

«Tankene og støtten fra alle i Liverpool FC og Forever Reds er med Kevin Keegan etter at han fikk påvist kreft», skriver LFC på sine hjemmesider.

Stor suksess på Anfield

Keegans profesjonelle fotballkarriere startet sent på 1960-tallet i Scunthorpe, hvor han imponerte i fire sesonger i fjerdedivisjon, dagens League Two.

Til tross for den store nivåforskjellen opp til førstedivisjon, ble han anbefalt av Bill Shanklys hovedspeider Geoff Twentyman, en mann Shankly hadde stor tillit til.

I 1971 ble han derfor Liverpool-spiller, først som midtbanespiller, men han ble raskt flyttet høyere på banen med stor suksess. I løpet av de neste seks årene storspilte han på Anfield, og vant blant annet tre seriegull og flere europeiske trofeer.

I 1977 tok han det overraskende valget om å gå til tysk fotball og Hamburger SV, hvor han ble kåret til verdens beste fotballspiller (Ballon d'Or) i 1978 og 1979.

Karrieren ble avsluttet i Newcastle og Blacktown City, før han startet managerkarrieren i 1992. Da tok han over gamleklubben Newcastle, og han var senere innom Fulham, England og Manchester City frem til 2005. Han hadde også en kort periode tilbake i Newcastle i 2008.

Keegan står med 322 kamper, 100 mål og 88 målgivende pasninger for Liverpool, klubben han dedikerte størsteparten av karrieren til.

Siste