«Til slutt var det ikke den spilleren de mistet Newcastle United savnet mest, men heller den de gikk glipp av», skriver Paul Joyce i The Times.
«Mens Alexander Isak satt i skyggene bak Liverpool-benken med brukket bein, et brutalt avbrekk i det som har vært en middels karriere hos de røde etter den betente overgangen verdt 125 millioner pund fra St. James’ Park, var det en annen spiss som tok rampelyset».
«Hugo Ekitike bukket bokstavelig talt for publikum etter sitt andre mål for kvelden, begge presist og kaldt satt, og ga Eddie Howe en smertefull påminnelse om hva han gikk glipp av i sommer.»
«Liverpool hadde hele tiden vært førstevalget for Ekitike, til tross for Newcastles forsøk på å hente ham fra Eintracht Frankfurt for 69 millioner pund. Det er neppe til noen trøst for Howe, etter nok et elendig borteresultat, at han i det minste har et godt øye for talent.»
Joyce skriver at scoringene til Ekitike kom på et tidspunkt da Liverpool trengte det.
«Ekitikes bidrag løftet Liverpool ut av en rotete åpning der de igjen havnet under. Florian Wirtz’ scoring ga etterlengtet pusterom for hovedtrener Arne Slot, som har vært under hardt press den siste tiden».
«Så kom også det rørende øyeblikket da Ibrahima Konaté, som hadde bedt om å få avbryte permisjonen etter farens bortgang, satte inn 4–1 på overtid og brast i gråt».
«At kvelden ble avsluttet med rop om «Champions, Champions, Champions» sa sitt om hvor sårt dette resultatet trengtes. The Kop bør synge det mens de kan, for snart vil det være utdatert. Men det var likevel trekk ved denne prestasjonen, etter at Liverpool tok kontroll på Newcastle og særlig den lynraske Anthony Gordon, som kan gi grunnlag for et reelt topp fire-håpet dersom de gjenskaper det.»
«Dette var første gang siden seriegullet ble sikret mot Tottenham i april at Liverpool snudde og vant en ligakamp etter å ha ligget under. «Hvis» er fortsatt nøkkelordet.»
«Stabiliteten har uteblitt hele sesongen, men med Manchester City på vei til Anfield neste søndag bør stemningen være positiv. Etter 6–0 mot Qarabag og ti mål på to kamper, tyder det meste på at forbedringene i begge bokser som Slot etterlyste etter Bournemouth-tapet, nå begynner å gi resultater.»

Ekitikes aften
James Pearce i The Athletic trekker også frem Liverpools toppscorer sin prestasjon.
«Liverpool var i trøbbel. Sjokkert av Anthony Gordons åpningsmål hadde nervøsiteten på Anfield forvandlet seg til sinne og vantro. Igjen hadde de sluppet inn på motstanderens første avslutning på mål».
«Slots mannskap trengte sårt en opptur før pause, og det var Hugo Ekitike som tok ansvar. Siden overgangen fra Eintracht Frankfurt for 79 millioner pund i sommer har franskmannen blitt en publikumsfavoritt på Anfield, og lørdag styrket han båndet med fansen ytterligere».
«I forkant av kampen uttalte Ekitike at han ikke angret etter å ha sagt nei til Newcastle. Eddie Howe har innrømmet at han er en stor beundrer av spissen han har forsøkt å hente to ganger tidligere. Ekitike viste Howe nøyaktig hva han gikk glipp av, da han snudde kampen med to mål på to minutter rett før pause og forvandlet stemningen på Anfield».
Pearce trekker også frem samspillet med Florian Wirtz.
«Først scoret han kontrollert ved nærmeste stolpe etter flott forarbeid av Florian Wirtz. Samspillet mellom de to blir stadig bedre, og er et viktig pluss for Slot i en sesong som ellers har vært tung».
«Det andre målet kunne vært tatt ut av læreboka til Fernando Torres i hans storhetstid. Ekitike sprintet i bakrom på et perfekt slått gjennomspill fra Kerkez ute til venstre, dro med seg ballen i stor fart og hamret inn et utagbart skudd forbi Nick Pope».
«Da Liverpool hentet Alexander Isak fra Newcastle for rekordsummen 125 millioner pund på overgangsvinduets siste dag, så det lenge ut til at Ekitike kom til å spille annenfiolin. Men med Isaks sesong ødelagt av skader har Ekitike steppet opp. Han trives med ansvaret som spydspiss, og står nå med 15 mål i alle turneringer», skriver Pearce.
Smertefullt for Howe
«Det siste stikket fra Hugo Ekitike kom da han ble byttet ut og gikk forbi borteseksjonen på Anfield, mens han gestikulerte stillingen i retning Newcastle-supporterne. Hadde Newcastle fått det som de ville i sommer, ville den franske spissen vært Alexander Isaks erstatter, ikke svenskens lagkamerat i Liverpool», skriver Mike McGrath i The Telegraph.

Isaks erstattere, Yoane Wissa og Nick Woltemade, ble henvist til innbytterbenken på Anfield.
«Med spissene Eddie Howe til slutt hentet sittende på benken, ble det tydelig hvor vanskelig det har vært å fylle tomrommet etter Isak. Men dette ble også en påminnelse om at Liverpool kapret Newcastles hovedmål til å erstatte Premier Leagues dyreste spiller».
«Ekitike var så nære Newcastle det er mulig å komme uten å faktisk signere. Howe var trygg på at avtalen ville gå i orden, helt til Liverpool kom på banen og sikret seg spilleren. Det må ha vært smertefullt for Newcastle-manageren å se Ekitike snu kampen på hodet med to mål på tre minutter».
«Alt fokuset var rettet mot Isak da han ble hentet på overgangsvinduets siste helg. Det ble avslutningen på en bitter konflikt med Newcastle, preget av påstander fra begge leire, ekskludering fra førstelagstroppen og en overgang verdt 130 millioner pund».
«Men det dramatiske kuppet av Ekitike-avtalen må heller ikke glemmes. Liverpools sportsdirektør Richard Hughes har en fortid sammen med Howe i Bournemouth, der de jobbet tett. Det hadde vært interessant å høre hvordan en samtale mellom de to ville høres ut nå».
Ekitike ble et mareritt for bortelaget
«Ekitike ble et mareritt for Eddie Howe og klubben som ønsket ham så sterkt, med en knusende kampavgjørende prestasjon på Anfield», skriver Andy Hunter i The Guardian.
«Smerten kom i flere former for Newcastle. De var overlegne i 40 minutter og tok en fortjent ledelse ved Anthony Gordon, men like før pause hadde Liverpool snudd kampen etter to raske mål fra nettopp spilleren Newcastle forsøkte å hente fra Eintracht Frankfurt. Liverpool slo til i stedet, og investeringen på 69 millioner pund, som kan stige til 79, ser nå ut som svært vel anvendte penger».
At Isak stod klar til å gratulere Ekitike da han ble byttet ut, må ha svidd ekstra, mener Hunter.
«Florian Wirtz kronet en elegant opptreden med 3–1-målet, før Ibrahima Konaté, i sin første kamp siden farens bortgang, utnyttet nok en Newcastle-feil og scoret sitt første ligamål på Anfield. Forsvarsspilleren brast i gråt da øyeblikket sank inn. Her var det Arne Slot har lett etter hele sesongen: stabilitet».
«Etter 6–0 mot Qarabag tidligere i uka leverte Liverpool nok en stor og overbevisende seier. Det tyder på at Slots krav om forbedring i begge bokser endelig har nådd gjennom til spillerne. Dette var første gang siden seriegullet ble sikret mot Tottenham i fjor at Liverpool snudde og vant en Premier League-kamp på Anfield. En snuoperasjon de færreste så komme da Gordon ga Newcastle en fortjent ledelse», skriver Hunter.
«Hvorfor trengte Liverpool å kjøpe Isak?
«På raden bak Liverpools innbyttere reiste ikke Alexander Isak seg, men han klappet og smilte. Etter å ha sett Hugo Ekitike lede an i snuoperasjonen, må spissen til 125 millioner pund ha stilt seg spørsmålet: Hvor kommer jeg til å spille når jeg er tilbake fra skade, trolig en gang i februar?», skriver Andy Dunn i Mirror.
«For dersom Arne Slot på sikt bare vil spille med én sentral spiss, er Ekitike i ferd med å gjøre det umulig å komme utenom ham. Den 23 år gamle franskmannen var som kjent ønsket av Newcastle United, og mot Eddie Howes lag viste han nøyaktig hvorfor».
«Det reiser et enkelt spørsmål: hvorfor trengte Liverpool å kjøpe Isak? Men det valget er allerede tatt, og Isak vil sannsynligvis vise seg å være en god investering. Likevel er Ekitike et uhyre spennende navn. Med sine niende og tiende mål i Premier League leverte han kliniske bevis på hva han har å by på».
«Legg til enda en scoring og en ny sterk prestasjon fra Florian Wirtz, og dette ble en svært tilfredsstillende kveld for Arne Slot og for dem som godkjente de store kjøpene i sommer. Seieren satte punktum for en rekke på fem ligakamper uten seier, selv om det i starten av kampen ikke så ut som noen overbevisende hjemmetriumf var i emning», skriver Dunn.
