Slot har rett – ingen unggutter har fått mer spilletid denne sesongen

Mange ønsker å se mer av Rio Ngumouha de neste ukene, men er 2008-modellen for ung for en slik rolle?

Stefan Fosse Innspill
Tir. 24.02. 15:1915:58

Denne siden er for medlemmer


Få tilgang til alt og reklamefrie sider!

• Tilgang alle plussaker
• Reklamefri Liverpool.no
• Digitalt medlemskort
• Medlemsrabatt KopShop.no
• Medlemsturer til Liverpool
• Medlemsbladet The Kopite digitalt

Bli medlem her!

Allerede medlem?

Logg på her!

Før sesongen var Arne Slot helt klar på at Rio Ngumoha, til tross for sin unge alder, ville få flere sjanser til å vise seg frem på førstelaget denne sesongen.

Den første indikasjonen på dette var at det ikke ble hentet en erstatter for Luis Díaz, som forsvant til Bayern München. Da stod de røde igjen med bare Cody Gakpo på venstrekanten, med en sulten Ngumoha bak ham i rekkene.

Siden da har det blitt sporadiske innhopp i Premier League og litt spilletid i de engelske cupene, men med Gakpo og Mohamed Salahs fallende form ønsker mange å se mer av den svært spennende driblekanten. Det får vi nok, men det spørs om Slot er villig til å satse på ham som starter flere måneder før han blir myndig.

Leder i Premier League

Etter 1-0-seieren mot Nottingham Forest forrige helg har et av de store samtaleemnene handlet om nettopp Ngumoha, som kom inn i det 77. minutt og spilte en viktig rolle med å vippe kampen i bortelagets favør.

Etter oppgjøret var blant annet Jamie Carragher helt klar på hva han mente om saken:

– Ngumoha gjorde mer på 15 minutter enn Salah og Gakpo gjorde før det. Han snudde kampen og bør starte fremover. Det finnes ingen bedre til å score seiersmål i sluttminuttene i Premier League, og det er akkurat det Liverpool trenger.

Slot, som bestemmer hvordan Ngumoha skal brukes, valgte derimot å fokusere på at 17-åringen har fått mye spilletid i forhold til sine jevnaldrende i 2025/26-sesongen.

– Han har et enormt potensial. Ellers spiller du ikke så mange minutter i Premier League som 17-åring, og i hvert fall ikke for Liverpool. Jeg tror ikke det finnes noen annen 17-åring som har spilt så mye i Premier League denne sesongen som han har gjort.

Det har Liverpool-sjefen også helt rett i, etter et lite dypdykk i arkivene hos Transfermarkt. Av alle spillere som er født i 2008 eller senere, er det nemlig Ngumohas 89 minutter som er høyest i Premier League denne sesongen.

Artikkelen fortsetter under.

Spilletid i Premier League, født i 2008 eller senere

Rio Ngumoha (Liverpool) - 89 minutter

Harry Howell (Brighton) - 80 minutter

Max Dowman (Arsenal) - 27 minutter

Bradley Burrowes (Aston Villa) - 16 minutter

Bendito Mantato (Manchester United) - 15 minutter

Lave tall blant spillere født i 2008 eller senere finner vi også i La Liga, hvor bare Dro Fernández (Barcelona og Paris Saint-Germain) har fått mer spilletid med sine 186 minutter.

På listen over topp 5-ligaene er det hovedsakelig Ligue 1 som topper, noe som ikke er spesielt overraskende. Den franske ligaen har en stolt tradisjon med å gi spilletid til yngre spillere, før de blir solgt videre for store summer til blant annet Premier League.

Tylel Tati fra Nantes er spilleren med klart flest minutter i topp 5-ligaene, og han klokker inn hele 1 595 minutter så langt denne sesongen.

Andre interessante navn i en lignende klubbsituasjon som Ngumoha er Lennart Karl i Bayern München, Ibrahim Mbaye i Paris Saint-Germain og Luca Reggiani i Dortmund. Ellers spiller de resterende ungguttene i mindre klubber, hvor sjansen for spilletid er større.

Artikkelen fortsetter under.

2008-modeller eller yngre med mer spilletid enn Ngumoha i topp 5-ligaene

Tylel Tati (Nantes) - 1595 minutter
Honest Ahanor (Atalanta) - 1015 minutter
Lennart Karl (Bayern München) - 905 minutter
Ibrahim Mbaye (Paris Saint-Germain) - 805 minutter
Rudy Matondo (Auxerre / Paris FC) - 697 minutter

Franceco Camarda (Lecce) - 634 minutter
Alexis Vossah (Toulouse) - 605 minutter
Stephan Zagadou (Le Havre) - 329 minutter
Believe Munongo (Metz) - 196 minutter
Dro Fernandez (Barcelona / Paris Saint-Germain) - 186 minutter

Brian Madjo (Metz) - 157 minutter
Wael Mohya (Mönchengladbach) - 156 minutter
Kyllian Antonio (Lens) - 120 minutter
Matteo Palma (Udinese) - 115 minutter
Luca Reggiani (Dortmund) - 110 minutter

Baksiden av spilletid i ung alder

For Liverpools del hadde det kanskje beste vært å gi Ngumoha den spilletiden mange mener han fortjener, nå som verken Gakpo eller Salah er i en form som forsvarer en startplass. Slot har imidlertid god grunn til å holde igjen, og eksemplene finnes også innad hos de røde.

Et av skrekkeksemplene på bruk av spillere i ung alder er Stefan Bajcetic, som fosset frem og startet allerede som 17-åring i 2022/23-sesongen. Da var det en skadekrise på midtbanen som ga spanjolen sjansen.

Siden 2022/23-sesongen, da han fikk elleve kamper i Premier League, har det knapt blitt spilletid i Liverpool, og utlånet hans til Las Palmas forrige sesong ble avsluttet tidlig på grunn av en skade. Den har han ikke klart å riste av seg ennå, nesten ett år senere.

Et annet eksempel er Jayden Danns, som så ut til å være det neste talentet til å stige opp på førstelaget fra eget akademi. De siste to årene har det imidlertid blitt svært begrenset med spilletid på grunn av flere skader, og denne sesongen har han kun spilt 15 minutter som innbytter i ligacupkampen mot Southampton i september.

Wayne Rooney, som slo gjennom i Everton som 16-åring, viste også at man kan slukne tidlig om man starter i ung alder. Etter ti sesonger som en av verdens beste spillere ble han gradvis skjøvet ut av Manchester United, og som 32-åring endte han opp i MLS og D.C. United.

Typer som Cristiano Ronaldo, Lionel Messi og James Milner viser imidlertid at det er mulig å holde et høyt nivå gjennom en fotballkarriere på over 20 år, men det er mer unntaket enn regelen.

GettyImages-2261672865_16x9.jpg

Slot har rett – ingen unggutter har fått mer spilletid denne sesongen

Mange ønsker å se mer av Rio Ngumouha de neste ukene, men er 2008-modellen for ung for en slik rolle?

Les mer
GettyImages-2262477509_16x9.jpg

Dette skriver avisene

«Kanskje lykken er i ferd med å snu»

Les mer
GettyImages-2261549213_16x9.jpg

Poeng, pils og piping i Wolves – nå skal Pereira prøve lykken i Nottingham Forest

Søndag møter Liverpool Nottingham Forest og deres nye manager, Vitor Pereira.

Les mer
Forestbors

Tallene som viser at Liverpool har fått dårlig betalt mot Nottingham Forest

Nottingham Forest har vært marerittmotstander for Arne Slots Liverpool.

Les mer
GettyImages-2260594020_16x9.jpg

Må forbedre poengsnittet kraftig for topp 5-plassering

Det er alt annet enn en selvfølge at Liverpool befinner seg i Champions League neste sesong.

Les mer
salahstraffe

Kaos. Kollaps. Stabilisering. Forbedring?

Liverpools sesong så langt kan deles inn i fire kapitler.

Les mer
Følg PausepratenAppleSpotifyYoutube

Siste