Samler troppen i tilfelle Arsenal går på en smell
Spillertroppen til Liverpool skal møtes for å følge onsdagens kamp.
Sannsynligvis må vi vente til søndag for å krone Liverpool som seriemestere i 2024/25, men gullet kan innkasseres allerede på onsdag kveld dersom Arsenal taper hjemme mot Crystal Palace. Kampen har blitt flyttet til midtuken fordi Palace skal spille FA-cupsemifinale i helgen, og Arsenal må ta poeng for å ha en teoretisk mulighet til å ta igjen Liverpool. De er for øyeblikket 13 poeng bak, og det er fem kamper igjen å spille.
Arsenal er storfavoritter i onsdagens kamp, men Virgil van Dijk røper at Liverpool-spillerne kommer til å samles for å følge oppgjøret - i tilfelle det skulle skje en overraskelse. I 2020 sikret Liverpool uten å spille da Chelsea slo Manchester City, og da ble det ville jubelscener på Formby Hall Hotel, der spillere og støtteapparat var på plass.
– Jeg forventer at Arsenal vinner hjemme, men ja, hvis det ikke skjer, så tror jeg det hadde vært fint å være samlet, sier van Dijk til The Times etter søndagens 1-0-seier over Leicester.
– Uansett hvordan det blir seende ut, så skal vi diskutere det i løpet av de neste dagene. Men hvis Arsenal vinner, slik de sikkert forventer å gjøre mot et veldig godt Crystal Palace, så må vi bare gjøre jobben vår til helgen.
Slik ser tabellen ut for øyeblikket:
Troen har vokst gjennom sesongen
Van Dijk sier at han ikke hadde trodd Liverpool kom til å være i en posisjon til å vinne ligaen så tidlig.
– Forventet jeg at vi skulle være i denne posisjonen nå? Nei. Og det er ikke fordi jeg ikke tror på gutta. Men å være 13 poeng foran på dette tidspunktet av sesongen – det er mer enn jeg kunne ha drømt om, sier han.
– Men det er realiteten. Vi har jobbet så hardt for å komme hit, og nå har vi muligheten til å fullføre det.
Stopperkjempen er imponert over jobben landsmann Arne Slot har gjort.
– Selvtilliten har vokst fra dag én. Vi så hva vi var i stand til, hva vi prøvde å få til under den nye ledelsen – og det viktigste har vært stabilitet, sa den 33 år gamle midtstopperen.

Selv om prestasjonene isolert sett ikke har vært de beste de siste ukene, har Liverpool fortsatt å levere resultater. Ingen kan matche de røde på formtabellen, verken før eller etter jul. Det er fortsatt mulig å klatre til 94 poeng, og så langt har van Dijk og co bare tapt to seriekamper, og avgitt poeng i ytterligere syv. Arsenal, Newcastle og Nottingham Forest, som er nærmest på listen, har avgitt poeng i 15 kamper hver denne sesongen.
Skryter av Alexander-Arnold
Mannen som sørget for at Liverpool unngikk poengtap nummer ti for sesongen, var Trent Alexander-Arnold, som satte inn matchvinnermålet borte mot Leicester.
Presset på scouseren har økt etter at Mohamed Salah og van Dijk nå har forlenget kontrakten med de røde. Hva som skjer i sommer er fortsatt uvisst, men van Dijk er uansett imponert over hvordan visekapteinen har taklet situasjonen. Van Dijk har ikke forsøkt å legge ekstra press på sin forsvarskollega.
– Han har allerede vært under mye press, så det gir ingen mening for meg å rette enda mer søkelys mot ham, sier Van Dijk.
– Vi glemmer at vi har med et menneske å gjøre. Han har gått gjennom mange ting de siste månedene, og alle har en mening om hvordan han har håndtert det. Det er mye støy rundt ham, og man kan diskutere om det er hans egen feil. Men sånn er livet nå til dags. Så når han scorer et så viktig mål, mener jeg han fortjener honnør for å ta ansvar i akkurat det øyeblikket. For enten han blir eller drar, så er dette øyeblikk man ikke skal ta for gitt – han har gitt laget en mulighet til å avgjøre alt på søndag.
– Hva som enn skjer i fremtiden, er noe han må finne ut av med seg selv og familien. Men akkurat nå er han Liverpool-spiller, og han er viktig for laget vårt.