Endelig har beklagelsen kommet etter skandalefinalen i 2022

Den franske justisministeren ga først skylden til Liverpool-supporterne etter Champions League-finalen i Paris.

Den 28. mai 2022 skulle Liverpool nok en gang møte Real Madrid i en Champions League-finale, og titusenvis av røde supportere hadde reist til Paris for å se laget sitt forhåpentligvis løfte sitt syvende trofé i turneringen.

Det endte imidlertid med spansk seier – slik som i 2018 – men det var skandalescenene i forkant av oppgjøret som fikk desidert mest oppmerksomhet, både før, under og etter kampslutt på Stade de France den kvelden.

Røde supportere i hopetall ble stengt ute fra stadion, fanget i farlige flaskehalser og sprayet med tåregass av politiet – noe som skapte forferdelige scener. Det hele kunne ha endt med tap av menneskeliv, noe som aldri skal skje i forbindelse med en fotballkamp.

I ettertid har både UEFA og politiet i Paris fått kraftig kritikk for sin planlegging og gjennomføring av sikkerheten rundt kampen, blant annet i den uavhengige rapporten «Behandlet med forakt: En uavhengig rapport om fansens opplevelser før, under og etter Champions League-finalen i Paris i 2022».

Rapporten konkluderte med at UEFA fullstendig hadde sviktet sitt ansvar som arrangør: – Det er et mirakel at ingen døde, slo professor Phil Scraton blant annet fast i rapporten.

Til slutt endte det med at 19 618 Liverpool-supportere fikk refundert billettene sine til kampen.

Justisministeren beklager

Mandag 5. mai, nesten tre år senere, har Frankrikes justisminister Gérald Darmanin også beklaget overfor Liverpool-supporterne for at de feilaktig fikk skylden for de kaotiske scenene utenfor Stade de France i forkant av Champions League-finalen.

– Ja, det var en fiasko, fordi jeg ikke hadde undersøkt godt nok hva som faktisk skjedde – det var min feil – og fordi jeg lot meg styre av forutinntatte ideer. Det var lett å peke ut en syndebukk, og jeg beklager overfor Liverpool-supporterne. Selvfølgelig hadde de all grunn til å bli opprørte, sa han ifølge The Athletic.

Han forklarer at han ble påvirket av det dårlige ryktet engelske fotballsupportere har hatt i Frankrike.

– Under min første offentlige uttalelse sa jeg det jeg hadde blitt fortalt, nemlig: «Vel, engelskmennene lager bråk.» Det var ikke sant i ordets rette forstand. Sikkerhetssystemet vårt var overhodet ikke tilpasset situasjonen. Vi hadde et feilaktig trusselbilde. Vi forventet en kamp mellom hooligans, men fikk i stedet folk som kom for å stjele.

Hendelsene har også fått konsekvenser i ettertid. Politisjef Didier Lallement, som hadde ansvar for sikkerheten under arrangementet, har ikke lenger den stillingen.

Det har imidlertid også kommet positive tiltak som følge av de forferdelige scenene. UEFA ønsker blant annet å involvere supportere i planleggingen av fremtidige finaler, blant annet for å få bedre oversikt over hvor mange som forventes å reise til vertsbyen.

Det skal opprettes en velkomsttjeneste for fans den siste kilometeren frem til stadion. Adkomsten til stadion skal skiltes tydelig. Førstehjelpspersonell skal være synlige og tilgjengelige langs ruten til stadion, inkludert ved inngangene og inne på arenaen. Det skal også være flere ansatte ved hver inngang for å bistå supportere som opplever problemer med billettene sine. Antall vakter skal økes.

Kontakt mellom klubbene om en fremskynding av overgangen

Oppdatert:Kontakt mellom klubbene om en fremskynding av overgangen

Real Madrid skal delta i VM for klubblag før scouserens Liverpool-avtale utløper.

Nyheter I dag 08:57
«Liverpool vil trolig selge Quansah dersom noen byr det Newcastle var villige til å betale i fjor»

«Liverpool vil trolig selge Quansah dersom noen byr det Newcastle var villige til å betale i fjor»

Jarell Quansah var uheldig på Stamford Bridge, og går en usikker sommer i møte.

Kommentar I går 23:03

Følg podcasten vår på Spotify Meld deg på vårt nyhetsbrev