Liverpool - West Ham

Man 01.12.08 kl 21.00 (Premier League) - C+Sport1/Setanta / Tilskuere: 41 169 / Dommer: Peter Walton / Anfield / Skrevet av: Torbjørn Flatin
Spillervurdering: Tor Sandø

Til tross for ledelse på tabellen, stor frustrasjon på Anfield da de røde igjen stanget og stanget uten å score foran sitt eget publikum.

LiverpoolWest Ham
Mål
0-0 (0-0 til pause)
Lagoppstilling
Reina
Arbeloa
Carragher
Hyypia
Dossena
Benayoun
Alonso
Gerrard
Riera
(Babel 78)
Keane
(NGog 66)
Kuyt
Green
Neill
Collins
Upson
Ilunga
Faubert
(Boa Morte 86)
Parker
Mullins
Behrami
Bellamy
Cole
Innbyttere
Cavalieri
Agger
Insua
Mascherano
Lucas
Lastuvka
Davenport
Collison
Tristan
Di Michele
Noble
Gule kort
AlonsoMullins

Vi følger oppgjøret her på Liverpool.no, med rapporter og spillervurdering. Ønsker du å få tilsendt lagoppstilling og scoringvarsel på SMS, send LFC LIVE START til 2180.

Sami Hyypiä kommer inn i midtforsvaret for en vraket Daniel Agger, mens Yossi Benayoun får en sjelden start ute på høyrekanten. Robbie Keane og Dirk Kuyt ventes å starte sammen på topp.

- Yossi er en kvalitetspiller som er god til å holde på ballen, var begrunnelsen som Rafa ga på spørsmål om hvorfor Benayoun starter på høyrekanten.


1.OMGANG

Kaldt og klart på Anfield. Stevie G vant myntkastet og Liverpool angriper mot Anfield Road End før pause.

2.min: Liverpool prøver seg med et tidlig angrep, men innlegget fra Gerrard ute til høyre blir dempet inn til keeper av en forsvarer hos West Ham.

5.min: Anfield roper på hands da et innleggsforsøk på Benayoun går i armen på Ilunga.

6.min:  Kuyt får seg en trykk i ankelen, men det ser ut til å ha gått greit.

8.min: Liverpool kommer med mange folk. Først går Benayoun inn i forsvarsmuren, mens Ilunga like etter igjen får ballen i handene, denne gang fra Kuyt og utenfor straffefeltet. Dommeren blåser imidlertid ikke.

14.min:  Kampens første sjanse da Robert Green bokser innlegget fra Gerrard vekk fra Keane, men rett i beina på Riera, som ikke får skikkelig klem på returen og en forsvarer kan redde foran streken.

16.min:  Liverpool får corner da Keane slår i et forsvarsbein fra skrått hold. Gerrard treffer Hyypiä på hodet, men finnen får ikke presset headingen under tverrliggeren fra god posisjon.

19.min:  Glimrende kombinasjonsspill på midtbanen mellom Alonso og Gerrard gjør at Benayoun kan storme mot målet sentralt. Mullins ser ingen annen muligheten enn å felle ham.

20.min: Gerrard dæljer til frisparket, men i et forsvarsbein og ut til corner.

21.min:  På en corner i en senere situasjon, får Kuyt umerkert heade mot Hyypiä på 5-meteren. Finnen prøver å styre ballen i mål med hodet, men Cole redder helt inne på streken. Kjempesjanse.

31.min: Alonso skyter vilt over fra 30 meter. Liverpool har ballen nesten hele tiden, men går seg ofte fast i forsvarsekken til West Ham.

35.min:  Liverpool får sin 6. corner, West Ham har ingen. Hjørnesparket går imidlertid bare nesten til Sami Hyypiä denne gangen.

36.min:  Gerrard drar seg pent forbi to mann ute på høyresiden, skyter hardt med venstra fra skrått hold men ballen går på utsiden av nettveggen.

37.min:  Ut av det blå kliner Bellamy til fra drøyt 20 meter og ballen slår i innsiden av stolpen, bak Reina og ut. Phew!

38.min:  Langskudd fra Gerrard, men nokså svakt over.

43.min:  Alonso slår en lang corner, og Kuyt får heade fra skrått hold ved bortre stolpe. Green får imidlertid reddet.

44.min:  I etterkant av Liverpools 10. corner slår Gerrard hardt inn men Hyypiä får ikke ordentlig kontakt med pannebrasken og headingen går noen meter utenfor.

Ett minutt er lagt til.

Pauserapport:
Rafa Benitez hadde nok gjort hjemmeleksen sin når han satt inn Hyypiä i steden for Daniel Agger. Den lyse luggen til finnen har vært Liverpools beste angrepsvåpen før pause, og West Ham har i det hele tatt slitt mest når det har kommet høye innlegg inn i feltet. Da er det mer skuffende at de røde knapt har greid å spille seg til noen muligheter med sitt kombinasjonspill. Benayoun har vært klart mest aktiv av flankespillerne, mens Riera har vært meget tam på motsatt side. Da har Dossena vært bedre med noen skrudde innlegg. Det må selvfølgelig også nevnes at den gangen West Ham var i nærheten av Liverpools mål, dunket Bellamy ballen i stolpen så det sang foran The Kop. Et The Kop som vil forvente mer av sine helter når de angriper mot den berømte tribunen i 2.omgang.


2.OMGANG

Det er ikke gjort noen bytter i pausen.

47.min:  Bellamy flikker til Cole som er på vei igjennom, men linjemannen vinker for hva som trolig er en hårfin offside.

En George Gillett på tribunen ved siden av daglig leder Rick Parry sukker tungt i direktørboksen og tar på seg skjerfet...

51.min:  Dirk Kuyt forserer og skyter et par meter utenfor fra 20 meter, og får et olmt blikk fra Steven Gerrard som var på løp til venstre for nederlenderen.

54.min:  Xabi Alonso får gult da han blokkerer Bellamy på raid langs venstrekanten.

55.min: Fin forsering innover i banen av Benayoun, som spiller ut mot Keane til venstre, men iren treffer ikke skikkelig og ballen går et par meter utenfor nærmeste stolpe.

56.min:  Godt spill og stor sjanse da Gerrard legger flott inn fra høyre, ballen ender hos Benayoun som treffer utmerket på halv volley. Green gjør imidlertid en kanonredning og slår ballen til corner.

57.min: Gerrard skyter utenfor fra vanskelig posisjon.

Liverpool har øket tempo etter en litt svak åpning av 2.omgang.

59.min: Mullins skyter lavt fra 20 meter, men rett og ufarlig på Pepe Reina.

61.min: Steven Gerrard skaffer seg plass like utenfor 16-meteren, men treffer svakt med venstrebeinet.

62.min: Ilunge handser for fjerde gang i kveld, og denne gang blåser dommeren. Frisparket ender opp i returrommet, men Alonso får ikke presset ned det harde skuddet på direkten.

Rafa vinker på Babel.

Trodde vi, men det er faktisk David N'Gog som står og tripper på sidelinja.

66.min:  Keane byttes ut, og N'Gog inn.

67.min:  Bellamy slår den første corneren til West Ham, Cole vinner mot Carra ved første stolpe og header like utenfor.

69.min: Riera finner Gerrard like utenfor straffefeltet, og kapteinen bommer grovt på ballen da han skal skyte! 

72.min:  Ilunga påkaller behandling etter å ha fått ballen i fleisen.

74.min: En frustert Gerrard skyter på alt som rører seg nå, men høyt over og langt utenfor.

76.min: Et løst langskudd fra Alonso går rett i fanget på Green.

78.min:  Da kommer Babel inn, for Albert Riera.

81.min:  Gerrard slår en god corner, og Sami Hyypiä går igjen høyest i lufta. Headingen går imidlertid til side både for målet og en Dirk Kuyt som venter ved lengste stolpe.

84.min: Viktig takling av Jamie Carragher da Cole og West Ham er i ferd med å komme helt igjennom.

86.min:  Boa Morte inn og Faubert ut for West Ham.

88.min:  Gerrard slår et utmerket langpasning, Kuyt tar fint ned ballen og skyter, men fra veldig skrått hold greier Green å redde.

89.min: West Ham får en kontring, men Boa Morte sløser med muligheten.

90.min:  God forsering og godt skudd fra Babel, men like utenfor.

Tre minutter er lagt til.

Sluttrapport:
Piping kunne høres ved kampslutt på Anfield, etter at Liverpool for tredje gang denne sesongen hadde spilt 0-0 mot et lag man burde slå nokså greit. Ja, Liverpool hadde de fleste sjansene og majoriteten av ballinnehavet, men headinger fra Sami Hyypiä på corner virket hele tiden å være den mest logiske muligheten til å kunne få hull på byllen. Frustrasjonen var etterhvert til å ta å føle på, ikke minst hos Steven Gerrard som prøvde å få noe i gang men som ofte endte i krampaktige skudd utenfor. Robbie Keane hadde igjen en svak kamp, men det vil likevel bli stilt spørsmålstegn ved hvorfor Rafa valgte å sette inn David N'Gog og lot Ryan Babel være på benken helt til det 78.minutt før han erstattet svake Albert Riera. Til slutt følte en at West Ham kunne ha stjålet alle poengene hvis man hadde vist mer kulde i sine kontringer. Frusterende! Til tross for at Liverpool nå altså inntok tabelltoppen.

Spillervurdering:

Reina 7 - Måtte strekke seg i hele sin lengde på Bellamys vådeskudd på innsiden av Reinas stolpe i første omgang. Hadde ellers full kontroll. West Ham kom seg til flere muligheter enn vanlig, men da Liverpool slet for å få hull på byllen, blottla de store områder, og det gjorde at både Bellamy og Cole fikk forsøkt seg.

Arbeloa 6 - Ingen spektakulær kamp av Alvaro. Spanjolen gjorde jobben sin og kommer på noen offensive ferder også, men dette er ikke blant kampene som Alvaro velger å plassere på sin CV. Høyresiden gjorde litt mer ut av seg i andre omgang enn i første.

Carragher 7 - Som vanlig stødig, denne gang i møtet med to vriene og uforutsigbare angripere i Bellamy og Cole. Har stort sett full kontroll på dem begge, takket være god rutine og plasseringsevne. Spiller godt sammen med Hyypiä.

Hyypiä 8 - Sami hadde fire headinger som med litt flaks kunne ha gitt uttelling. Hver gang måtte finlenderen ta fatt på hjemturen i trygg forvisning om at ballen hadde gått i klypene til Green eller over. God både defensivt og offensivt. Stortrives i spann med Carragher defensivt, og var blant de beste angrepsvåpnene mot defensive londonere i kveld. Liverpools bestemann.

Dossena 7 - Et stort steg opp for italieneren. Etter en vanskelig periode, var dette en kamp han var fast bestemt på å bruke til å vise at han duger. Denne kampen er forhåpentligvis begynnelsen på noe for Dossena. Hadde blant annet et par langpasninger av stor klasse. Også noen gode defensive inngripener.

Benayoun 6 - Det ble liksom litt for lettbent og puslete for israeleren i første omgang. Pluss for forarbeidet, som gjorde at Keane fikk sin første målsjanse etter 54 minutter. Like etter hadde han muligheten til å gi de røde ledelsen etter ti minutter av andre omgang. Tok Yossi fatt på sin siste måned som Liverpool-spiller i kveld?

Alonso 6 - Viste i perioder hva han duger til. Sammen med Gerrard hadde Xabi god kontroll på midtbanen det meste av kampen. Problemet er bare at besøkende lag på Anfield ligger lavt. Dermed må man igjennom en mannsterk mur av forsvarsspillere når midtbanen er erobret. Fikk gult kort for å ha stoppet West Hams bestemann, Bellamy, i andre omgang. Sekseren er sterk.

Gerrard 6 - Kaptein Steven kunne og burde ha fått uttelling på et par gode forsøk fra langt hold. Men det ville seg ikke helt for Steven i kveld. På en kveld da han skulle gått foran og spilt ut et middels fotballag fra London, gikk han litt sur og sendte i vei noen skudd som passer bedre på julekvelden. Mister som resten av laget litt fantasien mot lag som ligger lavt. Må nå gå foran som kaptein og jobbe hardt i tiden som kommer for å holde på topplasseringen i ligaen.

Riera 5 - Dette var ikke Alberts kveld. Spanjolen prøver og prøver, men slet med å overliste Hammers-kaptein Neill på Liverpools venstreside. Fikk god støtte av Dossena, men slet med å posisjonere seg. Byttet ut tretten minutter før slutt.

Kuyt 7 - Sliter som en galei-slave. Bevegelig og løpssterk, og flink til å komme seg til sjanser. Hadde et par mottak som er verdensklasse og var svært nær scoring alene med Green. Men er dessverre personifiseringen av det som er Liverpools største problem for tiden, nemlig uttellingen.

Keane 5 - Var nesten ikke borte i ballen i første omgang. Forsøker og forsøker, men det er mager trøst for en spiss som ikke får tellende resultat. Hadde ett skudd på mål, og det kom i andre omgang. Måtte igjen gå av banen tidlig. Reagerte igjen med hoderysting, noe som kanskje var forståelig. Robbie var på gang da han ble byttet ut, og det kunne være greit med mer offensivt slagkraft siste halvtimen.

Babel - Fikk tretten minutter for Riera. Kom nær på et langskudd fra 19 meter, like over krysset. Bidro med bevegelig spill, men det var ikke nok til å overliste West Ham som fikk kampen dit de ville.

N´Gog - Fikk 25 minutter i front for Keane. Jobbet brukbart, men fikk ikke de helt store sjansene. Som Keane, slet også franskmannen med å overliste Collins og Upson, som tok det som kom mot fantastiløse røde.