Liverpool - West Ham
2-2
11.12.2016 /Premier League /Anfield / Tilskuere: 53 068 / Dommer: Mark Clattenburg
Kampfakta
Mål H Origi(48) Lallana(5) | Mål B Antonio(39) Payet(27) | |||||||||||||||||||||||||
Lagoppstilling H
| Lagoppstilling B
| |||||||||||||||||||||||||
Innbyttere H
| Innbyttere B
| |||||||||||||||||||||||||
Gult kort H Mane(76) Firmino(53) | Gult kort B | |||||||||||||||||||||||||
Rødt kort H | Rødt kort B |
Kampreferat
Skrevet av Einar Kvande
Liverpool fikk den tidlige utligningen de var ute etter i annen omgang, og presset på for å få et seiersmål, som dessverre aldri kom. Målet kom etter at Randolph bokset et Mane-innlegg ut i feltet, og Origi var på plass og satte ballen i mål. Belgierens fjerde mål på de siste fire kampene.
Det var nærmest enveiskjøring etter pause, uten at de røde klarte å skape de helt soleklare målsjansene de siste 45 minuttene.
Totalt sett ingen dårlig kamp av Liverpool, selv om dette helt klart var to poeng tapt i tetstriden, og avstanden opp til Chelsea på førsteplass er nå på hele seks poeng.
Sadio Mane hadde en dytt i magen på Andy Carroll i forbindelse med en frisparksituasjon, og kan stå i fare for å bli utestengt i tre kamper.
Andre omgang


























Pausereferat
Liverpool åpnet kampen friskt, og tok oppskriftsmessig ledelsen på en nydelig lav avslutning fra Adam Lallana, etter strålende forarbeid av Sadio Mane.
Gjestene ristet imidlertid av seg åpningsnervene, og slo tilbake på et klassisk Payet-frispark etter 27 minutter. Det er likevel grunn til å stille spørsmål ved keeperspillet til Loris Karius på frisparket. Tyskeren stilte seg veldig langt ut i keeperhjørnet, og nådde derfor ikke frem når frisparket ble slått, og klarte bare å slå ballen inn i nettet.
West Ham tok så ledelsen seks minutter før pause, når et langt oppspill fra Nordtveit traff en uheldig Henderson i hodet, noe som utmanøvrerte Matip. Uansett var det ikke patent forsvarsspill av midtstopperen, som lot Antonio nærmest spasere ballen i mål alene med Karius.
Like før pause kunne Matip ha gjort opp for blemmen, da han headet en corner i tverrliggeren.
Første omgang






















Prematch
Liverpool skal prøve å reise kjerringa fra det forsmedelige tapet i Bournemouth forrige helg, når de møter et West Ham som er involvert i nedrykksstriden i Premier League for øyeblikket.
Gjestene ligger tredje sist på tabellen med tolv poeng foran denne kampen. Liverpool ligger på sin side på tredjeplass med 30 poeng fra sine første 14 kamper.
Emre Can kan ikke spille kampen på grunn av en kneskade. Skaden skal ikke være alvorlig. Marko Grujic skal også være skadet.
Adam Lallana og Joel Matip er tilbake i startoppstillingen. I forhold til startoppstillingen mot Bournemouth betyr det at Can og Lucas Leiva er ute.
West Ham gjør fire endringer på laget fra forrige kamp, og stiller som Liverpool med tre unggutter på benken.
Aaron Cresswell og Michail Antonio er tilbake i startoppstilling, etter å ha blitt friskmeldt etter å ha slitt med lyskeskader. Håvard Nordtveit og Andre Ayew er de to andre som kommer inn i startoppstillingen.
James Collins, Edimilson Fernandes, Arthur Masuaku og Ashley Fletcher er de fire som må vike plass.
De tre akademispillerne Marcus Browne, Alex Pike og tidligere Chelsea-spiller Domingos Quina sitter på benken for The Hammers, sammen med blant andre Andy Carroll og nevnte Fletcher.
Spillerbørs
Vurdert av Tor Sandø
Karius | 5 | Stakkars Karius. Burde helt klart tatt Payets skud fra 25 meter da han står grovt feilplassert. Rimelig sjanseløs da Antonio kommer alene med ham. Ingen matchvinner som bakerste skanse foreløpig. Hadde et par bra redninger i andre omgang, men heller ikke dette var Karius sin kamp. |
Clyne | 6 | Bidrar bra på sin høyre side og er aktiv både defensivt og offensivt. Hadde en kanonskudd mot slutten som hadde fortjent en bedre skjebne. God arbeidskapasitet og brukbar i duellene. |
Lovren | 5 | Kroaten sov på Antonios store sjanse tidlig i kampen. For keitete og sein i den situasjonen. Fikk kun 45 minutter i denne kampen. Bør glemmes fortest mulig. |
Matip | 7 | Bommet på Antonios scoring der han ble utspilt av Hendersons heading. Spilte ellers stødig og godt som midtstopper. Rolig, god i duellene. Bra kamp. |
Milner | 7 | Blør for drakta og var arbeidssom på venstresiden. Fikk seg noen smeller også. God pasningsfot. |
Henderson | 6 | Har fått kritikk av Graeme Souness denne helgen og denne kampen kan gjøre at skotten får litt vann på mølla. Hadde litt problemer med å komme opp i situasjonene i første omgang. Ble bedre i andre omgang. Hadde da også et skudd som Randolph måtte strekke seg for å ta. |
Wijnaldum | 7 | Har stor arbeidskapasitet og kunne også fått en nettkjenning eller to i denne kampen. Er god til å finne bakrommene og løpe i dem. Kan virke litt borte i perioder, men gjør ofte den "usynlige" jobben på midten. |
Lallana | 6 | Fikk en drømmestart da han sendte hjemmelaet i ledelsen tidlig. Var skarp i den gode perioden da Liverpool hadde tempo nok til å spille ut West Ham. Men så sluknet de røde og Lallana. Som vanlig bevegelig og raskt opp i situasjonene. |
Mane ![]() | 7 | Bevegelig og flink til å spille fram andre. Var stort sett skarp gjennom hele denne kampen. Er som laget best når det settes stor fart. Det skejdde dessverre alt for sjelden i denne kampen. Liverpools bestemann. |
Firmino | 6 | Står alt for ofte på hælene og kommer på etterskudd i denne kampen. Det så på forhånd ut som rått parti å spille mot Nordtveit, men hadde problemer. Fikk ikke spillet til å gli som han pleier. Lykkes med veldig lite i denne kampen. |
Origi | 6 | Fikk nettkjenning tidlig i andre omgang. Det etter en første omgang som hadde vært svak, der belgieren som oftest var på etterskudd og ble stående på hælene. |
Klavan | 6 | Kom inn for Lovren etter pausen og gjorde sine saker bra. Hadde god kontroll på Carroll når han kom inn. Godt overblikk og timing. |